iDNES.cz

Praha proti graffiti bojuje s aplikací, odstranění komplikují památkáři

  6:50,  aktualizováno  13:50
Mobilní telefony s funkcí lokalizace už několik měsíců pomáhají včasnému zásahu v místě sprejerských útoků. Výtvory vandalů lidé ohlašují přes aplikaci Bez graffiti. Malůvky bývají obvykle odstraněny do 24 hodin. V historickém centru je ale čištění komplikované kvůli komunikaci s památkáři.

ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Problémy se sprejery v metropoli neustávají, i když jich v covidovém období mírně ubylo. A případy zaměstnávají státní i městskou policii. 

„V podchodu pod dálnicí v Praze 11 zadržela hlídka strážníků dva muže ve věku 29 a 35 let, kteří právě sprejovali na zeď nápisy. Po spatření uniforem bylo odhození sprejů na zem, kde leželo dalších 20 lahví od barev, skoro zbytečné. O sprejerech se strážníci dozvěděli díky upozornění na tísňovou linku 156. Následně si oba muže k dalšímu opatření převzala hlídka státní policie,“ říká o případu z minulého týdne mluvčí městské policie Irena Seifertová.

Loni v Praze strážníci zadrželi 51 podezřelých, z nichž bylo 7 cizinců, 12 dětí a mladistvých. To je mnohem méně než v roce 2019. To bylo v souvislosti se sprejerstvím zadrženo 89 podezřelých, z nichž bylo 18 cizinců a 35 dětí či mladistvých.

I když jsou graffiti poměrně rozšířeným nešvarem, nejjednodušší je odstranění nápisů ještě předtím, než stihne barva zatvrdnout. 

O něco podobného se snaží aplikace „Bez graffiti“ od městské firmy Technologie hlavního města Prahy (THMP). Aplikaci vyvinuli zaměstnanci společnosti, Praha ani její firma proto neměly žádné mimořádné vydání.

Z tramvaje a z domova

Aplikace funguje jednoduše – uživatel vyfotí nápis či malůvku a mobil k fotografii přiřadí aktuální polohu zařízení. 

„Aplikaci ve verzi Android a iOS jsme spustili na začátku července, už ji mají nainstalovanou stovky lidí a pravidelně nám chodí podněty,“ vysvětluje mluvčí THMP Martin Drozd s tím, že městská firma má vyčleněnou pracovnici, která podněty z aplikace vyhodnocuje. 

Boj se sprejery

  • Graffiti je svého druhu výtvarný projev, jeho kořeny jsou v kultuře hip hopu.
  • Pražané mohou nahlašovat místa, kde se graffiti vyskytují, prostřednictvím mobilní aplikace s názvem „Bez graffiti“, která je volně ke stažení pro mobilní telefony s operačním systémem Android či iOS.
  • Aplikace spojí fotografie posprejovaného místa s údajem z GPS telefonu, včasné hlášení vede k rychlému a jednoduššímu odstranění nápisu v momentě, než stihne barva zatvrdnout.
  • Sprejerství je trestným činem poškození cizí věci podle § 228 zákona č. 40/2009 Sb. trestního zákoníku. Svou roli nehraje hodnota poškozeného objektu, ale to, jestli je nápis trvalý. Pachatelé mohou dostat až roční trest odnětí svobody, s trestním stíháním musí souhlasit poškozený, tedy majitel nemovitosti.

Správně by je lidé měli posílat přímo z místa nálezu graffiti, aby do systému dorazila informace o skutečném umístění nápisu. „Často se stává, že si lidé vyfotí graffiti, když procházejí okolo, ale oznámení pošlou až z tramvaje nebo z domova a nám se pak ukazuje špatné místo,“ vysvětluje Drozd. Jeho kolegyně pak musí pátrat po tom, odkud oznámení skutečně je.

„Graffiti jsme díky aplikaci už odstranili na několika objektech. Většina hlášení je ale z pražské památkové rezervace, kde je poměrně složitá komunikace s památkáři,“ vysvětluje mluvčí městské firmy. U památek jde přitom hlavně o šetrný způsob odstranění malůvek, který historické objekty nepoškodí.

Aplikace měla původně chránit před vandalismem majetek města a městských částí. Některé z nich jako Praha 6 však také spolupracují se soukromými subjekty.

„Graffiti je zpravidla možné odstranit do 24 hodin od nahlášení, vždy však záleží na konkrétní dohodě s majitelem postižené nemovitosti a také na aktuálních klimatických podmínkách – odstranění graffiti nelze efektivně provést, jestliže teplota vzduchu klesne pod 5 stupňů nebo je povrch čištěné nemovitosti vlhký,“ vysvětluje mluvčí Prahy 6 Jiří Hannich.

Šestá městská část ovšem podle něj pouze na mobilní aplikaci v boji s graffiti nespoléhá. 

„Sama dodavatelská společnost, která se pro nás o čištění graffiti stará, provádí pravidelný monitoring veřejných míst v Praze 6. Kontroluje tedy nemovitosti v majetku a správě městské části a dále pomníky, pamětní desky, o něž se jako Praha 6 staráme, informační cedule, herní prvky na dětských hřištích, lavičky, odpadkové koše a podobně,“ dodává Hannich. V současné době jsou podle něj do programu „Stop graffiti“ Prahy 6 zapojeny necelé dva tisíce fyzických či právnických osob.

Také Praha 7 spoléhá na antigraffiti nátěr, díky kterému je možné nápisy snadněji odstranit. Metoda je však spíše vhodná pro novější objekty. 

„Spravujeme z velké části i starší domy s mnohdy různě strukturovanou a jinak specifickou fasádou, navíc často pod památkovou ochranou, kde se tento typ nátěrů nedá vždy využít. Své zkušenosti i poznatky odborníků se snažíme předávat také soukromým vlastníkům. V minulých letech jsme pořádali semináře pro společenství vlastníků jednotek a bytová družstva,“ říká mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

Typický zápach

Cílem městské policie je ideálně chytit pachatele přímo při činu. „Vedle veřejnosti k odhalení části pachatelů této trestné činnosti přispívají strážníci, kdy hlídka například zaslechne typický zvuk pro protřepávání sprejů nebo cítí typický zápach barev a pak sprejery chytí přímo při činu. Velkým pomocníkem je v této oblasti pro strážníky také městský kamerový systém. 

Operátoři pomocí kamer navedou hlídky na místo události, mnohdy jim pak pomáhají s navigací v případech, kdy se snaží pachatelé utéci,“ říká mluvčí městské policie Irena Seifertová.

Autor:
zpět na článek