iDNES.cz

Aplikace varuje před tramvají, má chránit lidi zahleděné do mobilu

  15:56
Jako prevence před možnou srážkou tramvaje s chodcem či nepozorným řidičem má fungovat mobilní aplikace pražského dopravního podniku. Lidem, kteří mají sluchátka a za pochodu píšou SMS zprávy či za volantem koukají do mobilu, aplikace zobrazí upozornění na blížící se tramvaj. Technologie zatím funguje u tří linek.

ilustrační snímek | foto: Matěj Smlsal, iDNES.cz

Výstražný zvuk zvonečku se od dnešního dne nebude ozývat jen z blížící se tramvaje, ale také z mobilních telefonů s nainstalovanou aplikací „Pozor tramvaj“.

Zařízení s tímto programem se pomocí bluetooth signálu umí spojit s tramvají, a pokud bude v dosahu zhruba 100 až 120 metrů od uživatele, který se zrovna dívá do svého mobilu, spustí se výstražný zvuk.

„Ve chvíli, kdy se uživatel na ulici či v autě nevěnuje dopravní situaci, ale svému mobilnímu telefonu - tedy například píše nebo čte SMS zprávu, e-mail či post na sociálních sítích, poslouchá hudbu, telefonuje, nebo má spuštěnou navigaci - aplikace ho důrazně upozorní na blížící se nebezpečí střetu,“ uvedl k technologii  Lukáš Rajsner, ředitel společnosti Safe Public Transport, která aplikaci vyvinula.

Aplikace DPP se umí spojit s blížící se tramvají a upozornit uživatele, který se nevěnuje provozu.

Aplikace momentálně umí komunikovat s bezmála sto tramvajemi na páteřních linkách číslo 9, 11 a 22. Tramvaje zapojené do projektu jsou označeny samolepkou „Pozor tramvaj!“ s QR kódy na stažení aplikace, která je zdarma v obchodech App Store nebo v Google Play.

Mobil s aplikací dokáže upozornit na nebezpečí pouze pokud telefon uživatel používá, ale lze nastavit i takzvaný dětský režim, ve kterém se upozornění ozve i v případě, že je mobil uspaný. 

Podle dopravního podniku bude testování technologie trvat do konce letošního června. Chyby, nedostatky, či návrhy na zlepšení lze poslat přes formulář na webu pozortramvaj.cz.

„I když v loňském roce klesl v Praze celkový počet srážek tramvají s chodci a poprvé za 15 let ani jedna z nich neskončila smrtí chodce, ročně registrujeme v souhrnu stovky střetů tramvají s chodci, cyklisty a motoristy. Od projektu si slibujeme snížení počtu střetů s tramvajemi a zvýšení bezpečnosti dopravního provozu,“ dodal Milan Slunečko, vedoucí jednotky Správa vozidel tramvaje DPP.

Je podobná aplikace potřeba?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00čtvrtek 18. února 2021. Anketa je uzavřena.

Ne233
Ano102
Autor:
zpět na článek