Na Šumavě uštkla ženu zmije, o pacientku pečují v Klatovské nemocnici

  12:56
Záchranáři dopoledne vyjížděli do šumavské Železné Rudy na pomoc mladé ženě, kterou uštkla zmije. Zraněná byla při vědomí, sanitka ji převezla do nemocnice v Klatovech.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Třiadvacetiletá pacientka nebyla v ohrožení života. „Ženu na místě ošetřili a předali ji do péče lékařů interní ambulance Klatovské nemocnice,“ uvedl mluvčí krajských záchranářů Martin Brejcha.

Mluvčí klatovské nemocnice Jiří Kokoška uvedl, že otrava má u pacientky lehčí průběh. „Žena je na pozorování na multioborové jednotce intenzivní péče. Pokud nenastanou komplikace, zítra by mohla být propuštěna,“ uvedl Kokoška.

Není zatím jasné, proč had ženu uštkl, protože zmije jsou obvykle plaché. Záchranáři v Plzeňském kraji vyjíždějí k podobným případům několikrát do roka.

Zdravotníci upozorňují, že je už překonaná dřívější poučka zaškrtit končetinu směrem k srdci nad místem, do nějž se had zakousl. 

Dnes se už místo nad uštknutím nezaškrcuje ani nevysává

„Zaškrcení už se nedělá. Nejúčinnější je chlazení v místě uštknutí, zavedení kanyly a monitorování základních životních funkcí,“ sdělil Brejcha.

Kanyla se používá proto, že při prudkém zhoršení zdravotního stavu se podávají všechny léky přes ni přímo do žíly. Medikamenty tak účinkují prakticky okamžitě.  

Podle záchranářů by měl člověk po uštknutí zmijí vyhledat co nejdříve lékaře a nečekat na zhoršení stavu. „Dospělého člověka zmije většinou na životě neohrozí, což ale nemusí platit pro lidi oslabené, například ty s nemocným srdcem. Rizikové může být uštknutí i pro malé děti, pro které může být dávka hadího jedu už velká,“ upozornil Brejcha.

Sérum neboli protijed se v nemocnici podává ve zcela výjimečných případech. Zdravotníci to vysvětlují tím, že jeho účinky bývají často dramatičtější, než potíže, které způsobí hadí jed.