Ukrajinské sestry po vyškolení zase odešly, nemocnice nyní zve celé rodiny

  9:38
Neúspěchem skončil plán zaměstnat v Domažlické nemocnici zdravotní sestry z Ukrajiny. Sice nastoupily, ale po vyškolení odešly jinam. Při druhém pokusu o vyřešení problému s nedostatkem personálu proto nemocnice nabídne ubytování celé rodině, dětem zajistí školu a manželům sester pomůže najít zaměstnání.

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Projektem Ukrajina se Domažlická nemocnice snažila alespoň částečně vyřešit dlouhodobý nedostatek zdravotnického personálu. Přes pracovní agenturu přijala z Ukrajiny celkem jedenáct zdravotních sester, v nemocnici ale nakonec nezůstala žádná.

Nyní se kvůli personální krizi v lékařských kruzích spekuluje o uzavření tamního interního oddělení, ředitel nemocnice Petr Hubáček to však důrazně odmítá. Zároveň však přiznává, že právě průběh projektu Ukrajina personální situaci výrazně zkomplikoval. Nemocnice ukrajinské kolegyně vyškolila, sestry se naučily jazyk - a odešly do jiných zařízení.

„Po roce nám všechny zmizely do jiných nemocnic v republice. Pak se dozvídám, že možná, nevím, jestli je to pravda, je prodala agentura zase dál. Jisté je ale to, že sestry odešly do jedné pražské a do jedné severočeské nemocnice. Tam za ně agentura dostala samozřejmě další peníze,“ posteskl si ředitel. Nazval to obchodem s lidmi.

Prezident Asociace pracovních agentur Radovan Burkovič uvedl, že z morálního pohledu to není vůbec dobré jednání.

„Agentura si určitě zavřela dveře nejen do Plzeňského kraje, ale i jinam, kde se to o ní dovědí,“ sdělil. Základem je podle něj uzavřít dobrou smlouvu, kde je garantováno, že pokud dojde k vyškolení, musí sestry v nemocnici nějakou dobu pracovat.

Nemocnice nabídne sestřičkám zajímavé benefity

Nemocnice se z toho podle ředitele Hubáčka poučila a co nevidět by měly nastoupit nové ukrajinské sestry, ty už zde ale budou bydlet i s rodinami. „K odchodům dalších sester do jiných nemocnic by proto už nemělo docházet,“ sdělil Hubáček.

Doufá, že druhý pokus s jinou agenturou vyjde. „Máme záruky, že když si zahraniční pracovníky vyškolíme, nebudou moci odejít,“ sdělil Hubáček. „Navíc jim nabídneme zajímavé benefity – vedle ubytování zajistíme dětem školu, asistenty do školy, aby překonaly přechod z ukrajinštiny do češtiny, pro manžely nebo partnery pomůžeme nalézt zaměstnání v regionu,“ sdělil s tím, že v nejbližších dnech přijede prvních pět rodin.

Podle ředitele je důležité, že zahraniční pracovníci mají v Domažlické nemocnici úplně stejné podmínky, jaké mají Češi. „Jiná zdravotnická zařízení nebo zdravotnické společnosti je někdy, nebojím se to říci, vykořisťují,“ sdělil.

Podle krajské radní pro školství Ivany Bartošové má Plzeňský kraj domluveno 14 rodin z Ukrajiny a za nimi přijedou další. Akci podle ní zajišťuje Centrum lidských zdrojů. Tuto agenturu loni založil Plzeňský kraj, aby zajišťovala pracovníky pro zaměstnavatele zřizované Plzeňským krajem. Podmínkou ale je, aby přijeli s rodinami.

Ukrajinci by zároveň mohli oživit venkov

„Zatím se věnujeme Ukrajině, protože třeba s Bulharskem máme silnější jazykovou bariéru,“ popsala Bartošová. Pro domažlické sestry je ubytování zajištěné v Domažlicích, část rodin půjde do okolních vesnic.

„Teď řešíme, jak se lidé dostanou do práce a z práce, když nemají auto a ve zdravotnictví je třísměnný provoz,“ popsala Bartošová. „Musíme to vyřešit, i kdybychom jim měli platit taxi. Dlouhodobě se to vyplatí, protože na tom závisí chod Domažlické nemocnice,“ doplnila.

Dalším cílem hejtmanství je oživit venkov, který se vylidňuje. Obce podle Bartošové na projektu spolupracují. „Pokud zrekonstruujeme zchátralou chalupu a ubytujeme tam rodinu, která se integruje, je to ku prospěchu obce. Obce mají spíš obavy z ubytoven než z rodin z Ukrajiny,“ dodala.