Vysoké školy v Plzni zavádí výuku na dálku, roušky jsou povinné i venku

  14:00
Okresy Plzeň-jih a Plzeň-město se dostaly na koronavirovém semaforu ČR do oranžové barvy. Hygienici v těchto regionech zpřísnili opatření. Západočeská univerzita v Plzni od středy přechází na distanční formu výuky, plzeňská Lékařská fakulta Univerzity Karlovy na ni najede od příštího týdne. Roušky jsou nově povinné při hromadných venkovních akcích s více než sto lidmi.

Areál Západočeské univerzity v Plzni | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Vedení Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) i její zaměstnanci jsou z nových opatřeních zaskočeni.

„Informaci jsem se bohužel včera dozvěděl z médií. Ředitel krajské hygienické stanice se nám snažil ještě pomoci. Výjimky, o které jsem žádal alespoň pro studenty prvních ročníků, se mu bohužel na ministerstvu zdravotnictví nepodařilo prosadit. Navíc původně avizovaný čtvrteční termín se posunul už na zítřek čili tisíce studentů, kteří v neděli přijeli, musíme teď posílat domů. Je to velmi nešťastná situace,“ zalitoval dnes rektor ZČU v Plzni Miroslav Holeček.

Podle jeho názoru jsou opatření nekoordinovaná, zvláště pro studenty prvních ročníků mohou mít tragické následky.

„Chtěl jsem, aby alespoň oni mohli absolvovat první týden klasicky. Vidět se s vyučujícími, zařídit si povinnosti na studijním oddělení a podobně, což se nepovede. Kvůli tomu může stoupnout studijní neúspěšnost, protože neměli možnost seznámit se s nastaveným systémem a pochopit ho,“ domnívá se rektor.

Aktuálně se vedení školy potýká se stovkami rozhořčených dotazů, kdy se vysokoškoláci i zaměstnanci ptají, proč nešlo situaci řešit dříve. „Jde o rozhodnutí státních orgánů, s nímž my nemůžeme opravdu nic dělat,“ doplnil Holeček.

Na ZČU studuje zhruba 11 tisíc vysokoškoláků. Holeček tvrdí, že na distanční výuku jsou připraveni. Zatímco přednášky budou online, klinická a praktická výuka se uskutečnit může, ovšem za přísnějších pravidel.

„Laboratorní, experimentální a umělecká práce se konat mohou maximálně pro patnáct lidí. Zkoušení pro deset,“ upřesnil.

Opatření tak kopíruje nařízení, která musely minulý týden respektovat pražské univerzity. Rektor doufá, že jde pouze o dočasnou změnu, která potrvá jen do 23. října.

Distanční výuka se bude týkat také studentů plzeňské Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, kde odstartuje v pondělí. Fakulta je zatím přichystaná zahájit hybridní výuku. Podle Barbory Černíkové, která má na starosti vztahy k veřejnosti a vnější komunikaci, chce škola umožnit studentům učit se praktickou medicínu.

Přednášky by tedy měly být zpravidla online, zatímco cvičení a praxe přímo v laboratořích či na jednotlivých odděleních plzeňské fakultní nemocnice.

Opatření dále dopadnou na hromadné venkovní akce s více než 100 lidmi. „Nově zde budou od středy povinné roušky,“ řekl ředitel krajské hygienické stanice Přemysl Tomašuk.

Město jako zřizovatel navrhlo základním školám, aby na tento pátek vyhlásily ředitelské volno. Reaguje tak na doporučení nového ministra zdravotnictví Romana Prymuly, který chce tímto krokem zpomalit šíření koronaviru. Konečné rozhodnutí záleží na vedení jednotlivých škol. 

Podle posledních údajů z 20. září je v Plzeňském kraji 866 lidí, u nichž testy prokázaly koronavirus. Nejvíce nemocných je v západočeské metropoli, aktuálně jde o 303 lidí. Druhou příčku obsadilo jižní Plzeňsko, kde je nakaženo 204 lidí.

Šéf krajské hygieny potvrdil, že nová ohniska v Plzeňském kraji, jako byla například v Nové Vsi u Dobřan nebo Tatinéna Plzeňsku, nejsou. Oranžová barva na semaforu však značí počínající komunitní přenos infekce. „Koronavirus je teď rozptýlený po celém kraji,“ dodal.

Nákaza se téměř vyhýbá domovům pro seniory nebo zařízením, kde žijí ohrožené skupiny obyvatel. Naopak postihla už desítky zdravotníků. Mluvčí plzeňské fakultní nemocnice Gabriela Levorová konstatovala, že v pracovní neschopnosti je kvůli onemocnění covid-19 v současnosti 33 zaměstnanců z různých oddělení nemocnice. Čtyři další lidé jsou v nařízené karanténě.

Přibývá rovněž počet lidí hospitalizovaných s koronavirem. K dnešnímu dni je jich 35. „Z toho sedm je napojeno na umělou plicní ventilaci a jejich zdravotní stav je vážný. Většina ostatních má lehký průběh nemoci,“ přiblížila Levorová.

Fakultní nemocnice minulý týden vyčlenila pro podzimní období speciální prostor v interním pavilonu bývalé vojenské nemocnice na Borech, kde je k dispozici 50 lůžek. Polovinu tvoří místa pro nemocné, druhou část pak pro pacienty, u nichž mají lékaři podezření, že se nakazili koronavirem.

„Kapacita je zatím dostačující. V případě jejího naplnění otevřeme další covidové stanice. Infekční klinika nabízí třicet pět lůžek, interní pavilon padesát lůžek a dalších jedenáct míst mají pracoviště jednotek intenzivní péče,“ upřesnila Levorová.

V nemocnici jsou také regulované návštěvy. Úplný zákaz přijít za příbuznými či blízkými, kteří jsou zde hospitalizovaní, platí na sedmi klinikách, třech odděleních, LDN a pracovišti pobytové sociální péče. Přesný seznam visí na webových stránkách.

Hygienici testují v Nové Vsi, po zábavě jsou nakažení (10. 9. 2020)