Komiks studentů z plzeňské Sutnarky získal v Japonsku prestižní ocenění

  14:10
Kniha IOGI, publikovaná Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni, přibližující každodenní život Japonců, zaznamenala velký úspěch právě v zemi vycházejícího slunce. Získala totiž bronz v 15. ročníku ceny Japan International Manga Award za nejlepší komiks roku 2021.

Ukázka z knihy IOGI studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni, která získala bronz v japonské soutěži komiksů. | foto: ZČU

Komiksy vytvořili studenti Sutnarky pod vedením kreslíře a pedagoga Václava Šlajcha na základě scénářů česko-francouzského básníka žijícího v Tokiu Jeana-Gasparda Páleníčka. Poprvé v historii soutěže získalo ocenění dílo z České republiky.

„V návaznosti na svůj pracovní pobyt v Tokiu v rámci spolupráce Sutnarky a Musashino Art University jsem požádal básníka Jeana-Gasparda Páleníčka o sepsání scénářů zachycujících výjevy každodenního Japonska, které by byly co nejvzdálenější běžným, ustáleným představám o zemi vycházejícího slunce, jakými jsou například gejši, roboti či otaku,“ přibližuje zrod projektu komiksový kreslíř Václav Šlajch. 

Na základě scénářů jeho studenti v rámci ateliérové práce vytvořili sérii komiksových příběhů. Měli prokázat výtvarnou zručnost a schopnost vyprávět příběh, ale také získat zkušenost mezinárodní spolupráce.

Díky originální pedagogické koncepci byli také nuceni opustit předsudky o vzdálené zemi a probádat zeměpisné, historické a společenské parametry zachycovaných míst. 

Přes dvacet českých, slovenských a ruských studentů plzeňské Sutnarky se tak podílelo na vytvoření komiksových příběhů výrazně odlišných výtvarných stylů.

Oceněný komiks studentů z plzeňské školy

Díla popisují život obyčejných lidí, žijících převážně v typické japonské rezidenční čtvrti Suginami, kolem vlakové stanice Iogi na okraji Tokia: jejich touhy, každodenní starosti, způsob, jakým vnímají malé radosti, ale i tragické události. 

Cena, která každoročně vyznamenává jedno dílo v kategorii zlato, tři v kategorii stříbro a jedenáct v kategorii bronz, byla založena v roce 2007.

Za rok 2021 bylo do soutěže přihlášeno 484 děl ze 79 zemí. Mezi členy výběrové komise a poroty byli uznávaní autoři a překladatelé.