Odborníci z plzeňské univerzity vytvořili portál plný historických map

  14:42
Dohledat, jak vypadala obec v první polovině 19. století, kudy vedly cesty a jak se kde říkalo, umožní projekt Západočeské univerzity v Plzni. Odborníci z Fakulty aplikovaných věd ve spolupráci s firmou Gepro vytvořili technologii a softwarové nástroje pro zpracování a souvislé zobrazení katastrálních map z let 1826–1843.

Odborníci ze Západočeské univerzity v Plzni vytvořili portál, kde zveřejní historické mapy. | foto: ZČU

S jejich uveřejněním se v budoucnu počítá na webovém mapovém portálu Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (ČÚZK).

Originální mapy stabilního katastru jsou zcela unikátní sadou map velkých měřítek, které byly v českých zemích vyhotoveny v letech 1826 až 1843. Jde o rukopisné mapy v měřítku 1:2880, které se po dokončení litograficky reprodukovaly.

První z tiskových kopií byla vždy uložena ve Vídni jako kontrolní exemplář, takzvaný císařský povinný otisk. Ostatní kopie se používaly k běžné práci. Jednotně je v nich na 49 967 mapových listech zmapováno 12 696 katastrálních území. Celková rozloha zmapovaného území, která činí 7 932 800 hektarů, byla pokryta více než 15 miliony parcel.

Odborníci z katedry geomatiky pod vedením Václava Čady a jejich kolegové z katedry informatiky a výpočetní techniky v čele s Pavlem Králem zajistili s využitím metod umělé inteligence a strojového učení automatickou detekci mapových listů. A také všechno, co je nutné pro vytvoření souvislého zobrazení takzvaných ostrovních map stabilního katastru.

Program pozná okraje listů

„Náš program je vytvořen tak, aby samostatně rozpoznal okraje jednotlivých mapových listů, jejich nomenklaturu a průběh zobrazených katastrálních hranic. Na jednotlivých mapových listech byl také automaticky vytvořen rejstřík zeměpisných vlastních jmen. Všechna toponyma jsou zároveň souhrnně uložena pro kompletní mapovou sadu,“ vysvětluje Pavel Král, který na projektu spolupracoval se svými kolegy ze skupiny zabývající se zpracováním přirozeného jazyka Ladislavem Lencem a Jiřím Martínkem.

„Zájemci si mapy budou moci prohlédnout v souvislém zobrazení, budou moci využívat zoom nebo si například souběžně zobrazit mapu zachycující aktuální stav a s jejím využitím se orientovat v daném území,“ upřesňuje vedoucí projektu Václav Čada z katedry geomatiky FAV.