iDNES.cz

Do škol se vrátí necelá polovina dětí, nejvíc jich usedne v malotřídkách

  9:32
Do lavic mají v pondělí po více než dvou měsících opět usednout děti z prvního stupně základních škol. Podle předběžných čísel z Plzně a okolních regionů jich ale přijde necelá polovina. Největší zájem evidují v Plzeňském kraji malotřídky, podle zjištění MF DNES tam bude účast většinová.

ilustrační snímek | foto: MAFRA

Hned několik organizačních zádrhelů musela řešit Dana Pavlovská ze Základní školy ve Veselé na Rokycansku, kam nastoupí 32 z celkových 38 žáků. 

„Skupiny musejí být maximálně patnáctičlenné. Zprvu jsem nevěděla, zda se za stávajících hygienických podmínek do našich prostor vejdeme. Někteří rodiče váhali. Poprosili jsme je, aby si potomky ještě nechali doma, čímž nám pomohli. Nakonec se k nám tedy všichni poskládáme. Už jsem měla připravené náhradní řešení, že bychom mohli do hospody ve vedlejší vesnici Nevid,“ uvedla.

Koronavirus v Česku

Naučná stezka Okolím Padrťských rybníků je nově přístupná návštěvníkům bývalého...
Horníci odcházejí z ranní směny z Dolu Darkov ve Stonavě na Karvinsku, kde byla...
Spisovatelka a básnířka Hana Gerzanicová adoptovala žirafy v plzeňské zoo....

Výuku má běžně na starosti pouze ona a dvě další kantorky. Ředitelka i jedna z učitelek ale spadají do rizikové skupiny, protože mají zdravotní problémy. 

„Kolegyně zůstala doma a bude pokračovat v hodinách přes internet. Já do školy půjdu. Těžko bychom hledali narychlo náhradu. Navíc je situace ohledně koronaviru právě na Rokycansku dobrá,“ řekla Pavlovská. 

Obavy nepozoruje ani u rodičů. „Líbí se jim, že kolektiv je malý a riziko nákazy není tak vysoké jako u velké školy se stovkami žáků,“ doplnila.

Podobné názory zaznamenala Ivana Klečková, která vede malotřídku v Hrádku u Sušice na Klatovsku. „Máme tady domáčtější zázemí. A rodiče vědí, že se na nás mohou spolehnout. Dohlédneme na to, aby se všechny požadavky dodržovaly. Kromě toho jsme dobře zásobovaní. Máme dostatek roušek, rukavic a dezinfekce,“ nastínila. 

Roli podle ní hraje také to, že dětem se stýská a těší se na kamarády. Do tamější základky přijde v pondělí 41 z 59 žáků.

Dětem se stýská a těší se na kamarády

Více než šedesátiprocentní zájem evidují v obci Vrčeň na Plzeňsku, kde funguje další malotřídka. Sedmačtyřicet školáků rozdělí do čtyř skupin.

„Prvňáci a druháci budou mít dopoledne povinné dvě hodiny, kdy proberou matematiku a češtinu. Pro třeťáky, čtvrťáky a páťáky platí tři hodiny. Pak setrvají ve třídách a namísto učitelů přijdou asistentky pedagoga nebo vychovatelky,“ sdělil ředitel Pavel Maršalík.

Společně můžou vyrazit na zahradu či vycházku, kreslit si nebo si dodělávat úkoly, které jim chybějí. Režim už je v tomto případě volnější a nahrazuje předměty jako hudební a výtvarnou výuku a pracovní činnosti. 

„Na oběd půjdou ve stejném složení. Pak si je buď vyzvednou rodiče, nebo ještě zůstanou. Dobu jsme zkrátili do tří,“ dodal Maršalík.

Propracovaný systém vymysleli kvůli přísným opatřením v Masarykově škole v Klenčí pod Čerchovem na Domažlicku. Podobá se malotřídkám, kde je spojených několik ročníků. 

Některým rodičům vyhovuje, že se s dětmi učí doma

„Jedna skupina je dokonce úplný mix napříč třídami, protože se kluci a holky přihlásili na odpolední aktivity. Navíc jsme spádovou oblastí pro Chodov, Trhanov, Postřekov a Nemanice. Spoje přijíždějí a odjíždějí v jiných intervalech. Proto máme vytvořený harmonogram, aby se jednotlivé kolektivy nepotkávaly. Ty mají přidělené i přesné časy, kdy odcházejí na oběd,“ konstatovala zástupkyně ředitelky Alena Foistová. 

U vstupu do budovy, kam na konzultace chodí od minulého týdne deváťáci, a ve vnitřních prostorách budou dozorovat asistentky pedagoga.

Z průzkumu, který si škola udělala, vyplynulo, že nastoupí přibližně půlka ze 128 dětí. Důvodů je podle Foistové více. Někteří rodiče mají strach, že jejich potomci se mohou nakazit koronavirem.

Právě Domažlicko patřilo donedávna co do počtu obyvatel k nejpostiženějším okresům v zemi. „Jiným vyhovuje možnost učit se spolu doma a vítají nárok na ošetřovné,“ vyjmenovala.

Obava, že se školák nakazí, tu stále je

Stejné reakce zpozorovala zástupkyně pro 1. stupeň na tachovské ZŠ v Hornické ulici Jarmila Brachtelová. Ani tady nečekají velký nápor, z 383 žáků se přihlásilo zhruba 40 procent. 

„Zákonní zástupci často zmiňovali, že na pět týdnů už nemá cenu něco měnit, když jim distanční výuka vyhovuje. Také se opakoval argument, že děti v rozdělených skupinách nebudou se svými kamarády ani s třídní učitelkou, což je koneckonců pravda,“ přiznala.

Přibližně poloviční účast na vzdělávacích aktivitách od pondělí potvrdili šéfové školských odborů z Rokycan a Plzně. V případě Klatov a Tachova jsou čísla ještě nižší, pohybují se mezi 40 až 45 procenty. Domažlice souhrnný údaj nemají.

zpět na článek