Hladová čápata přišla o jednoho z rodičů, hasiči je sundali z komína

  15:42
Zvířecí ochránci a hasiči z Plzně mají za sebou bleskurychlou akci na záchranu týden starých mláďat čápa bílého z hnízda v Chotíkově. Čapího otce totiž při obstarávání potravy srazilo auto a samice by hladové krky sama nakrmit nezvládla. Bylo proto nutné čápata co nejdříve sundat z hnízda a dopravit do záchranné stanice.

Mláďata čápa bílého z hnízda v Chotíkově jsou nyní v Záchranné stanici živočichů v Plzni. Spolu s nimi tam jsou čtyři čápata z Vysočiny. | foto: DES OP

Dospělého čápa bílého přivezli do Záchranné stanice živočichů v Plzni v sobotu dopoledne. Našli ho zraněného nedaleko čerpací stanice u Chotíkova. Srazilo ho auto, když sbíral hraboše a další potravu v silničním příkopu. 

Zhruba po hodině od předání do stanice pták uhynul. „V ten moment se rozjela akce na záchranu mláďat na hnízdě v Chotíkově. Bylo ale nejdřív nutné ověřit, zda samec skutečně hnízdil na 24 metru vysokém komíně bývalé cihelny,“ popisuje šéf záchranné stanice Karel Makoň.

Jeho kolega Karel Rada proto vyrazil do Chotíkova, kde pět hodin sledoval, jestli samici na hnízdě někdo vystřídá. „Samice byla nervózní, čekala na samce a krmení, neustále se skláněla do hnízda k nahlas se ozývajícím a o potravu žadonícím třem zhruba týden starým mláďatům,“ přiblížil Makoň situaci při monitoringu hnízda pomocí dronu. 

Po tomto zjištění už nemělo smysl na nic čekat a věci nabraly rychlý spád. Karel Makoň zavolal na linku 150 a požádal hasiče o technickou pomoc. Jako vždy to nebyl problém a do deseti minut přijela jednotka ze stanice na Košutce se žebříkem. Dva hasiči zamířili k hnízdu a kromě tří hladových mláďat snesli dolů i jedno nevylíhlé vejce. 

Nyní jsou mláďata v záchranné stanici. Spolu s nimi jsou tam i čtyři jiná mláďata z hnízda ve Valči na Vysočině, která do Plzně kolegové ze záchranné stanice z Pavlova přivezli v pátek. Důvod byl stejný, uhynul jim jeden z rodičů. 

„Až povyrostou, adoptujeme je do našich hnízd. Za dobu fungování stanice jsme tímto způsobem úspěšně adoptovali do náhradních hnízd v Plzeňském kraji už přes sto čápat, a tak rádi vypomůžeme i kolegům, kteří nemají ve svém kraji k dispozici tolik náhradních čapích hnízd, jako máme právě my,“ uzavřel Makoň.