iDNES.cz

Výstavba městských domů v Zátiší finišuje, Plzeň vytipovala další místa

  15:34
Zástupci Plzně plánují v příštích letech rozjet další projekty na výstavbu bytových domů. Rada města proto schválila novou várku pozemků, které si město ponechá právě pro budování bytové výstavby. Jedná se o lokality Vejprnická - Skvrňanská, Pařížská, Divadelní a Boettingerova.

ilustrační snímek | foto: Petr Eret, MF DNES

„Již v roce 2021 rada schválila ponechání vytipovaných pozemků v majetku města Plzně pro budoucí výstavbu bytových domů pro vybrané cílové skupiny obyvatel města Plzně. Nyní jsme doplnili seznam o další vytipované pozemky,“ uvedl náměstek primátora David Šlouf z ODS.

Podle jeho slov vzniknou na nové lokality zastavovací studie a na jejich základě město upřesní možné parametry výstavby obecního bydlení či jinak využitelných komerčních prostor.

V původně vybraných lokalitách, jako byly například Husova nebo Plachého ulice, ulice Na Jíkalce, na Světovaru nebo v Liticích se počítalo s výstavbou 400 bytů. Jednu pětinu jejich obyvatel by měli tvořit senioři, čtyři pětiny mladí lidé.

„Nově jsou do seznamu zařazeny lokality Vejprnická - Skvrňanská, lokalita Pařížská, Divadelní a Boettingerova,“ uvedl Šlouf. V území, kterým vede Pařížská ulice, se připravuje dostavba budovy Povodí Vltavy, a pro bytovou výstavbu je i proto určena jen část pozemků při této ulici.

Dostavba bloku domů v Divadelní ulici

V Divadelní ulici plán na revitalizace centrální oblasti předpokládá dostavbu bloku domů. V oblasti Boettingerovy ulice už s vybudováním bytových domů počítá Projekt regenerace sídlišť Plzeň – Bory.

Těsně před dokončením je druhá etapa výstavby městských bytových domů v Plzni v lokalitě Zátiší. Nyní tam vzniklo 11 domů, v nichž je 102 nájemních bytů. Z toho 30 je určeno seniorům a zbývající mladým rodinám nebo zdravotně znevýhodněným lidem. Velký bytový projekt v této oblasti zahájila Plzeň v roce 2020 a první nové městské bytové domy byly hotové loni, když v rámci první etapy vzniklo sedm domů se 77 byty.

Po dokončení celého projektu stojí nyní v Zátiší celkem 18 nových městských domů se 179 byty. Ty jsou určené zejména lidem, kteří by si za současné situace na trhu těžko sami bydlení zajistili.

Projekt za více než 400 milionů korun je po výstavbě sídliště Sylván v letech 2002- 2005 druhým největším bytovým projektem města od změny politického režimu v roce 1989. Výstavba v Zátiší má totiž vyřešit obtížnou bytovou situaci zhruba pěti set lidí.

V posledních letech bývá výstavba v Zátiší označovaná za svého druhu výjimečnou akci v Česku. Například Luděk Sýkora z Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Univerzity Karlovy uvedl, že v době, kdy Česko trápí velká nedostupnost bydlení, Plzeň ukazuje cestu k řešení.

„Pro obyvatele v nepříznivé životní situaci, ať jde o seniory, rodiče samoživitele nebo osoby se zdravotním postižením, ale také pro mladé rodiny s dětmi město postavilo nové byty v lokalitě Zátiší,“ uvedl.

Výstavba v Zátiší je výjimečnou akcí v Česku

Upozornil, že loni se v Praze teprve rozjížděla výstavba 28 městských bytů ve dvou domech a velká města, jako je Brno a Ostrava nabízela nově postavené a kompletně rekonstruované městské bydlení. A v té době už Plzeň dokončila první fázi svého velkého projektu.

David Šlouf uvedl, že v Zátiší jsou byty čtyř typů od 1+kk až po čtyřpokojové o ploše přes sto metrů čtverečních. Ty největší jsou určené rodinám, ve kterých žijí zdravotně hendikepovaní. Tyto byty jsou čtyři.

„Jsou speciálně bezbariérově upravené a jsou určeny pro větší rodiny, v nichž jeden z členů žije se zdravotním postižením. Právě tyto byty zvláštního určení pro větší rodiny v Plzni dosud citelně chyběly. Jsou umístěny v přízemí čtyř domů v Kreuzmannově ulici,“ uvedl David Šlouf.

Město již vypsalo řízení na výběr nájemců těchto bytů. Nové nájemce v bytech zvláštního určení vybírá Komise bytové Rady města Plzně a prvního nájemce už schválila.

Revitalizace oblasti Zátiší se vztahuje na území zhruba čtyř hektarů kolem ulic Línské a Keuzmannovy. V lokalitě stálo 23 starých bytových domů, které vznikly v 50. letech a byly v nevyhovujícím stavu. Ty město nechalo zbořit a jejich obyvatelům nabídlo náhradní bydlení a možnost v Zátiší setrvat. „Zájem zůstat mělo zhruba dvacet rodin,“ sdělil Šlouf.

Podle náměstka probíhaly demolice starých domů a výstavba nových ve dvou etapách proto, aby se starousedlíci, kteří se nechtěli stěhovat jinam, mohli pouze přesunout ze starého domu do nového. Revitalizací oblasti vznikla v podstatě nová čtvrť, kde je v přízemí jednoho z domů i obchod nebo kadeřnictví.

zpět na článek