Vějíře byly kdysi nejen ozdobou dam, firmy je používaly jako reklamu

  12:28
Čarovný svět vějířů představí stejnojmenná výstava, která je od pátku k vidění v hlavní budově Západočeského muzea v Plzni. Expozice se snaží návštěvníkům představit vějíř z několika úhlů pohledu. Nejen jako módní doplněk, ale rámcově připomene jeho historický vývoj, výrobu v Evropě během 18. století i základní rozdělení.

Kurátorka výstavy Čarovný svět vějířů v Západočeském muzeu Ludmila Kotorová ukazuje některé z exponátů. | foto: Martin Polívka, MF DNES

„Nejpočetněji je představeno 19. století. Vějíře jsou rozdělené do skupin podle příležitostí, pro než byly určeny. Nákladné plesové vějíře se žebry z perleti nebo slonoviny, s malovaným hedvábným listem a bohatou výšivkou kovovými flitry připomenou zakázkovou výrobu významných módních salonů, jako byl například Maison Duvellerroy v Paříži nebo firma Viktora a Huga Wertheimera ve Vídni,“ uvedla kurátorka výstavy Ludmila Kotorová.

Naproti tomu jednodušší a běžněji používané takzvané šibřinkové brisé vějíře využívané jako taneční pořádky mohou zaujmout vtipnými glosami, verši či drobnými kresbami. Výzdoba na listech vějířů je často spojena s motivy národních symbolů a vlasteneckého cítění. Jejich masovou výrobu dokládají četné barevné varianty z celuloidu a měkkých dřev.

Zajímavostí je několik ukázek patentových konstrukcí z druhé poloviny 19. století, dokládajících snahy výrobců vějířů pozvednout upadající zájem. Takzvaný slunečníkový vějíř spojoval díky důmyslné konstrukci malý slunečník a vějíř v jeden předmět. „Období secese zastupují především péřové vějíře. Ukázky těchto vějířů byly vybrané tak, aby naznačovaly velkou škálu používaných druhů peří a jejich vzájemné kombinace, od pštrosího přes husí až po sojčí,“ vysvětluje kurátorka. Samostatnou skupinu tvoří reklamní vějíře využívané pro propagaci spotřebního zboží. Takové papírové vějíře byly určené k jednorázovému použití.

Výzdobu listů navrhovali významní ilustrátoři a malíři a na výstavě jsou zastoupeny ty, které propagovaly oblíbené lihoviny začátku 20. století.
Historické exponáty doplňují další nezbytné dámské doplňky, jako jsou například kabelky, taneční pořádky, toaletní potřeby, jehlice do klobouků nebo pudřenky.

Západočeské muzeum v Plzni představuje výstavu vějířů, která vznikla ve spolupráci se Středočeským muzeem v Roztokách u Prahy. Výstava návštěvníkům nabídne soubor 80 historických předmětů ze sbírek obou institucí i od soukromých sběratelů. Výstava ve 2. patře muzea bude k vidění do 26. února příštího roku.