Voda v Plzni podraží. I proto, že klesla její spotřeba během pandemie

  9:52
V Plzni v příštím roce podraží voda o 4,5 procenta. Lidé od ledna zaplatí zhruba 99 korun za metr krychlový. Zdražení souvisí také s tím, že v letošním roce spotřeba u velkých odběratelů klesla v důsledku koronavirové krize. Uzavřeny byly bazény, fitness centra, sportoviště, školy i obchody.

Obyvatelé Plzně si od příštího roku připlatí za vodu. | foto: Martin Polívka, MAFRA

O zhruba šest set korun se čtyřčlenné rodině s průměrnou spotřebou vody v Plzni prodraží odběr studené vody za rok 2021. Zvýšené náklady ve městě vyplynou z rozhodnutí radních. Ti totiž schválili, že se sazba za metr krychlový zvedne od 1. ledna 2021 o přibližně 4,5 procenta a jeho cena bude tedy zhruba 99 korun.

Podle zástupců Vodárny Plzeň souvisí zdražení vody mimo jiné s letošním poklesem spotřeby a s tím souvisejícím výpadkem příjmů v důsledku koronavirové krize.

Náměstek primátora Plzně Pavel Šindelář, který je předsedou představenstva vodárny, řekl, že společnost do svých kalkulací zahrnula letošní pokles spotřeby o tři procenta. „Snížení spotřeby přímo souvisí s růstem nákladů na výrobu a rozvod pitné vody,“ uvedl Pavel Šindelář.

Do navýšení cen se promítá také předpoklad, že v příštím roce porostou náklady na elektrickou energii a chemikálie pro výrobu pitné vody, náklady na likvidaci kalů z čistírny odpadních vod, mzdové náklady nebo poplatky za uložení vodovodů v kolektorech města.

Mluvčí Vodárny Plzeň Dana Veselá sdělila, že ve městě se průměrná denní spotřeba na jednoho člena domácnosti pohybuje na úrovni 90 litrů. V letošním poklesu spotřeby v souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru se podle ní odrazilo například omezení provozu plaveckých bazénů.

„V důsledku pandemie přibližně od března evidujeme snížení spotřeby u odběratelů o zhruba 180 tisíc metrů krychlových vody. Jen propad u plzeňských bazénů znamená zhruba 60 tisíc metrů krychlových,“ sdělila.

Spotřeba vody u plzeňských domácností stoupá

Vliv mělo také uzavření fitness center a dalších sportovišť, snížení výroby v průmyslových areálech, zavřené školy nebo obchody. „Zatímco u velkých odběratelů spotřeba vody klesá, u plzeňských domácností evidujeme naopak zvýšenou spotřebu, což je patrné například z fakturace na sídlišti Lochotín,“ vysvětlila Veselá.

V minulosti se zástupci města dlouhé roky chlubili, že cena vody ve městě patřila k nejnižším v republice. Zásadní zlom ale nastal v letech 2011 a 2012, kdy sazba vzrostla téměř o 70 procent. Pak už bylo navyšování několik let minimální.

Výraznější nárůst přinesl začátek letošního roku, kdy radnice cenu vody zvedla o zhruba 12 procent. Od května pak sazba v důsledku snížení DPH klesla o pět procent.

Nárůst pro letošní rok zástupci města zdůvodňovali potřebou investic do budování vodohospodářské infrastruktury v okrajových oblastech Plzně. Před nedávnem ale radnice kvůli nedostatku financí odsunula plány na budování kanalizace a vodovodu v Malesicích.

Spotřeba vody v Plzni klesala setrvale od roku 2009 z odběru více než 110 litrů na osobu a den na současných 90 litrů.