Ulice v Plzni zalila voda z prasklého řadu, havárie postihla stovky domácností

  10:10,  aktualizováno  14:27
V plzeňské čtvrti Košutka ráno prasklo vodovodní potrubí. Voda z hlavního řadu zaplavila několik ulic, hasiči museli odčerpat obří lagunu. Bez vody bylo několik stovek domácností.

Havárie se stala po půl sedmé u domu číslo 11 v Toužimské ulici. Obrovské množství vody zalilo několik ulic na Košutce nedaleko Globusu. Zejména Toužimskou, dále Žlutickou a Krašovskou ulici.

V Toužimské ulici se vytvořila laguna, která byla podle hasičů velká asi 20 krát 50 metrů. Zatopeno bylo asi dvacet aut, sklepy a garáže. Valící se voda převrátila mobilní toalety z nedaleké stavby.

„Praskl hlavní vodovodní řad DN600,“ upřesnila mluvčí Vodárny Plzeň Dana Veselá.

Pracovníci vodárny okamžitě vyjeli na místo a před půl osmou se podařilo vodu vypnout. Na pomoc si museli přivolat i strážníky, aby se dostali k tzv. šoupěti potrubí (zařízení na uzavření potrubí), bylo potřeba odtáhnout několik zaparkovaných vozidel.

Poté se hasiči ze stanice Košutka a jednotka dobrovolných hasičů Bolevec pustili do odčerpávání laguny. 

Podle mluvčí vodáren zůstalo bez vody několik stovek domácností. „Předpokládáme, že se potrubí podaří opravit během odpoledních hodin,“ řekla krátce po havárii.

Bez vody se ocitla také 4. základní škola, dodávka pro ni byla znovu obnovena během několika hodin. 

Krátce před 14. hodinou mluvčí vodáren oznámila, že voda už teče do všech domácností. „Bez dodávky zůstává pouze zázemí Plzeňských městských dopravních podniků v Krašovské ulici, kam jsme přistavili cisternu,“ upřesnila Dana Veselá.

Autor: