Kraj vybral nového dopravce, České dráhy nahradí v Pošumaví GW Train

  14:40
Železniční dopravu mezi Horažďovicemi, Sušicí, Klatovy a Domažlicemi budou pro Plzeňský kraj zajišťovat vlaky společnosti GW Train. Smlouva s novým dopravcem bude na deset let a platit začne od prosince 2023. O vítězi rozhodla nejnižší cena za odjetý kilometr a požadavek nasazení moderních motorových jednotek.

Železniční dopravu mezi Horažďovicemi, Sušicí, Klatovy a Domažlicemi budou pro Plzeňský kraj zajišťovat vlaky společnosti GW Train.(24. 3. 2021) | foto: Petr Eret, MF DNES

O vítězi rozhodla elektronická aukce. Kromě co nejnižší ceny za odjetý kilometr požadoval kraj také nasazení moderních motorových jednotek. Ty však nemusejí být úplně nové.

Podle náměstka hejtmana pro dopravu Pavla Čížka uspěla společnost GW Train Regio s nabídkou 155,94 koruny za ujetý kilometr. To je podle něj o necelé dvě koruny více, než za kolik teď jezdí České dráhy.

„České dráhy tam nyní nasazují jednotky Regionova, které mají původ v 80. letech. Nový dopravce vyjede s mladšími jednotkami. Budou to vlaky na úrovni 21. století,“ prohlásil Čížek.

Předseda představenstva společnosti GW Train Peter Bosáček zatím nechce jednoznačně potvrdit, jaké vlaky nasadí na pošumavské tratě. I když nebudou úplně nové, bude to podle něj pro cestující zlepšení. „Troufnu si říct, že 21. století se za ně stydět nebude,“ prohlásil.

S největší pravděpodobností to budou motorové vozy od firmy Stadler, které mají výrazné prosklení a jejich střední část je nízkopodlažní. Vyráběné byly v letech 1996 až 2013 původně pro německé dráhy, před deseti lety jich na tři desítky koupily i České dráhy. 

Zatím v oblasti jezdí Regionova z 80. let

V Plzeňském kraji je ale nenasadily, byly určené pro Liberecký kraj a Vysočinu. Tyhle motoráky zajížděly do regionu z Bavorska přes Alžbětín až na šumavské nádraží Špičák. Jezdil tam s nimi při pravidelných spojích německý dopravce Regentalbahn AG.

Stejně jako autobusy, které jezdí v objednávce kraje, budou v modrobílé barvě se žlutými doplňky i motoráky, které nasadí GW Train Regio na trati mezi Horažďovicemi a Domažlicemi. Cestující tak podle radního Čížka na první pohled pozná, zda jede spojem objednávaným Plzeňským krajem.

„Schválení smlouvy s novým dopravcem výrazně zlepší dopravní spojení Plzeň – Sušice. Modernizované nízkopodlažní a klimatizované jednotky GW Train Regio budou v prosinci roku 2023 navazovat v Horažďovicích na Regiopantery Českých drah, stejně tak i v Klatovech. Do Domažlic jezdí moderní jednotky PESA. Tím bude okruh uzavřen a cestující bude všude obsloužen vlaky na úrovni,“ shrnul radní.

Stejně jako u autobusů i u vlaků bude systém nastavený tak, že veškeré vybrané jízdné jde jako příjem Plzeňskému kraji. Ten pak platí dopravci za odjeté spoje a kilometry. „Naším požadavkem je, aby ve vlacích v objednávce kraje byli průvodčí,“ uvedl Čížek.

Do prosince příštího roku platí smlouva, podle které provoz na regionálních tratích mezi Horažďovicemi, Klatovy a Domažlicemi zajišťují České dráhy. Podle ní může být jejich provoz prodloužen ještě o jeden rok.

GW Train zajišťuje rychlíkovou dopravu na trati mezi Plzní a Mostem od prosince 2016. Vlaky v zelenooranžových barvách tohoto dopravce jezdí i na jihu Čech, dále v Karlovarském, Hradeckém a Moravskoslezském kraji.

Autor: