iDNES.cz

Betonové vejce před Novým divadlem je menší než mělo být, uznal soud

  9:46
Remízou skončil soudní spor mezi stavební firmou Hochtief a městem Plzeň o téměř dvoumilionové vyrovnání kvůli betonovému vejci před budovou Nového divadla. Město částku odmítlo zaplatit s tím, že vejce je menší, než mělo být.

Vejce před Novým divadlem v Plzni. | foto: Petr Ježek, MF DNES

Město z původních více než 6,5 milionu korun odmítlo za betonové vejce před divadlem zaplatit přes 1,8 milionu. Argumentovalo, že je to sleva, protože vejce usazené před divadlem je podle propočtů nejméně o čtvrtinu menší, než mělo být podle původní zadávací dokumentace.

Stavební firma město v roce 2016 zažalovala. U Krajského soudu v Plzni se jednoduše řečeno domáhala toho, aby soud místo žalovaného města potvrdil platnost dokumentů k vejci a tím otevřel cestu k doplacení peněz.

Tuto část žalobního návrhu soudkyně Jaroslava Kočandrlová zamítla. Zároveň ale rozhodla o odsouhlasení protokolů, které potvrzují práce za milion korun namísto stavební firmou žalovaných 1,843 milionu Kč bez DPH.

Právničky stavební firmy i města před soudem při jednáních přes dva roky argumentovaly, proč by právě jejich názor na věc měl být ten správný.

Tereza Chalupová zastupující stavební firmu vysvětlovala, že smlouva na betonové vejce byla uzavřena, dílo bylo zhotoveno, předáno a město jej převzalo.

Firma: Vada vajíčka byla uplatňována až měsíce po jeho převzetí

„Až po třech měsících po převzetí díla byla uplatňována vada vajíčka, že jeho rozměry jsou menší. Město uplatnilo nárok na slevu ve výši 1 843 750 korun bez DPH a částku neumožnilo vyfakturovat. V zadávací dokumentaci byly dva rozdílné rozměry vajíčka. Proto žalobce (Hochtief - pozn. red) požádal v době realizace hlavního architekta projektu o upřesnění rozměru vajíčka a ten tak učinil emailem. Žalobce má za prokázané, že vajíčko bylo zhotoveno v souladu se smlouvou o dílo,“ argumentovala právnička stavební firmy.

Podle Sylvie Sobolové zastupující město Plzeň je žaloba zcela nedůvodná.

„Pro nás je velmi nepříjemné, že vajíčko je menší, než mělo být. Jeho rozměry mají podstatný vliv na vnímání. Mělo oddělovat atrium od vstupního prostoru. Když je menší, plní funkci méně. Bylo použito méně materiálu, je nižší estetická hodnota. Za normálních okolností by žalovaný požadoval nové vajíčko, ale okolnosti to s ohledem na projekt Evropské hlavní město kultury Plzeň 2015 nedovolovaly. Osmadvacet procent považujeme za přiměřenou slevu,“ uvedla v závěrečné řeči právnička zastupující město Plzeň.

Ta řekla, že podle smlouvy měl zhotovitel v případě nejasností kontaktovat město, ne architekta.

Rozsudek zatím není pravomocný, obě strany se mohou odvolat.

Autor:
zpět na článek