iDNES.cz

Vědci získali v Dobřanech moderní zázemí, v areálu funguje i mateřinka

  9:44
V Dobřanech na Plzeňsku začal fungovat nový vědeckotechnický park. Působí v něm start-upy, fungují tam moderní laboratoře, 3D tiskárny, dobíjecí stanice pro elektromobily, ale i mateřská škola. V oblasti zatím pracuje dvacet vysoce kvalifikovaných pracovníků, časem jejich počet přesáhne osmdesátku.

Nový vědeckotechnický park v Dobřanech na Plzeňsku zaměstnává zatím dvacítku vysoce kvalifikovaných pracovníků. Časem by jich mělo být přes osmdesát. | foto: Archiv Comtes

„Aktuálně ve vědeckotechnickém parku působí například svářečská škola. Ze start-upů pak vývojáři zaměřující se na čištění povrchu materiálů mobilním laserem nebo na vývoj kompresorů pro železniční vozidla. Zázemí zde má také několik sdružení a Klastr Mechatronik zaměřující se kromě jiného na robotická pracoviště,“ uvedl Libor Kraus předseda představenstva a jeden ze spolumajitelů provozovatele areálu, společnosti Comtes FHT.

Firma se zabývá především výzkumem a vývojem kovových materiálů. Vědecké pracoviště sídlí ve třech nových budovách v těsném sousedství současných výzkumných a laboratorních prostor.

K dispozici v něm je v současnosti dalších více než 1 400 metrů čtverečních pronajímatelných ploch v podobě výrobních prostor a kanceláří. Stavby vyrostly v prostorách, které původně patřily městu Dobřany.

„Rádi jsme na to prodali pozemek, který jsme si drželi pro zvláště dobré účely, a tento nám přišel přesně takový. Comtes je výborný soused, zástupci firmy se nechovají jako vědátoři, které nezajímá, co se děje za plotem. Hledí i na dění ve městě. Ve spolupráci s firmou jsme v jejím areálu za velmi výhodných ekonomických podmínek pro město vybudovali další školku. Firma například také podporuje místní kroužek robotiky,“ okomentoval projekt dobřanský starosta Martin Sobotka.

Toho těší i fakt, že nejde o žádnou montovnu, ale o výzkumné pracoviště. „Počet zaměstnanců vzrostl o desítky. Jedná se o kvalitní práci v perspektivním oboru, který nereaguje na výkyvy a krize. Není to žádný neoblíbený zaměstnavatel,“ dodal starosta.

Multifunkční sál využívají i místní spolky a organizace

Projekt dá postupně práci více než osmdesáti vysoce kvalifikovaným pracovníkům. Momentálně jich zde působí přes dvacet.

„Náš VTP se bude jednoznačně věnovat činnostem s vysokou mírou přidané hodnoty zaměřeným na inovace, patenty či nové technologie. To znamená prakticky uplatnitelné výsledky výzkumu a vývoje v průmyslové výrobě,“ sděluje Libor Kraus.

V areálu vznikl i multifunkční sál s kapacitou zhruba 150 míst, kde se budou odehrávat odborné konference a už nyní jej využívají i místní spolky a organizace.

Například základní umělecká škola tady pořádá koncerty. V prostorách si také mohou zaměstnanci zahrát například badminton nebo zacvičit aerobic.

Příprava projektu trvala téměř čtyři roky, stavba za 171 milionů začala v květnu roku 2017.

zpět na článek