Adventní trhy v Plzni přeci jen budou, se zabaleným jídlem i svařákem

  16:56
Pod vánočním stromem na plzeňském náměstí Republiky se přece jen o letošním adventu rozvoní svařené víno. Stánků ale kvůli opatřením proti pandemii bude méně, svařák pouze v kelímcích s víčkem a jídlo budou ve stáncích prodávat jen kompletně zabalené. Stánky poprvé otevřou v sobotu.

Vánoční trhy na plzeňském náměstí Republiky letos přeci jen budou. Startují již v sobotu. (1. 12. 2020) | foto: Petr Eret, MF DNES

První zákazníci mohou přijít v sobotu v 10 hodin dopoledne. Adventní trhy budou klasicky do 23. prosince, stánky se každý den zavřou úderem 20. hodiny.

„Ve srovnání s minulými roky je stánků méně a jsou dále od sebe, abychom dodrželi všechna opatření. Pro návštěvníky je určitě dobrou zprávou, že při dodržení všech podmínek je možné ve stupni PES 3 požívat alkohol na veřejnosti. Svařák tak bude,“ uvedl Emil Procházka ze společnosti Prostr Servis, která trhy na plzeňském náměstí organizuje.

I když do poslední chvíle nebylo jasné, jestli adventní trhy letos budou, organizátoři stále doufali, že se alespoň v omezené míře uskuteční. V neděli dopoledne vláda řekla, že od 3. prosince začne pomalé rozvolňování protipandemických opatření a odpoledne už pořadatelé trhů jednali se starostou centrálního městského obvodu Davidem Procházkou. 

„Nebavili jsme se o tom, jestli budou trhy, ale už o jejich podobě a opatřeních. Věřím, že nutná omezení v podobě menšího počtu stánků, chybějícího programu i absence oblíbené zvonice si všichni vynahradíme atmosférou. Abychom si ji opravdu užili, naléhavě prosím návštěvníky trhů, aby dodržovali všechna platná hygienická a bezpečnostní opatření,“ prohlásil starosta Procházka.

Na ploše náměstí kolem ozdobeného vánočního stromu je 85 stánků. Dvě třetiny toho, kolik jich tu před Vánoci běžně bývalo.

„Veškeré teplé nápoje budeme prodávat s sebou v kelímku s víčkem. Palačinky, trdelníky, čertíky v lokši, párky či klobásy nebudeme prodávat na táccích, jak jsou Plzeňané zvyklí, nýbrž budou zabalené,“ upřesnil Jaroslav Strohschneider. 

Už v neděli večer, krátce po rozsvícení vánočního stromu, začala na plzeňské náměstí najíždět nákladní auta se stánky. Hned začalo jejich skládání a rozestavování na ploše pod katedrálou svatého Bartoloměje. Emil Procházka z pořádající firmy vysvětlil, že se vše odehrává v šibeničním termínu. 

„Hlavní je, že trhy budou. I když menší, než byli lidé zvyklí, ale i tak budeme mít asi největší v celé republice. Jen tím, že musí být větší rozestupy, je na náměstí méně stánků. Víc se jich tam za současné situace nevejde. Prodejce máme stálé,“ dodal Procházka. 

Adventní trhy jsou na plzeňském náměstí na podzim jediné z těch vícedenních, které se tu letos konají.

I když je u vánočního stromu postavený velký betlém, letos si děti nezazvoní na zvon přání v patrové zvonici. V pohotovosti bude ponocný, který každý den odtroubí sedmnáctou a osmnáctou hodinu.

Plzeň rozsvítila vánoční strom (30. 11. 2020)


Autor: