Plzeň rozsvítila vánoční strom online, rozzářila se také synagoga

  10:28
Na plzeňském náměstí Republiky se v neděli rozsvítil vánoční strom. Patnáctimetrová jedle obrovská září v bílé barvě a ozdobena je blikajícím řetězem, světelnými hvězdami a špičkou a plastovými ozdobami. O první adventní neděli se rozzářila také synagoga.

Stejně jako v loňském roce se i letos kvůli pandemii rozsvítil vánoční strom v tichosti, bez veřejnosti a kulturního programu. Slavnostní chvíli a náhradní kulturní program ale mohli Plzeňané sledovat online na webu města a v regionálních televizích.

Patnáctimetrovou jedli obrovskou rozsvítili úderem šesté hodiny večerní a za zvuku zvonů z katedrály svatého Bartoloměje primátor města Martin Baxa a plzeňský biskup Tomáš Holub.

„Dobře si vzpomínám na loňské rozsvícení stromečku z terasy hotelu Central. Já i biskup Tomáš Holub jsme měli shodné přání, aby se takové rozsvícení stromku už neopakovalo. Bohužel došlo k tomu, co si nikdo nepřál. Znovu zažíváme pandemii, nemocné. Není to příliš radostné,“ řekl krátce před rozsvícením stromu Martin Baxa.

Pokračoval, že i v tento poměrně obtížný okamžik se nemáme vzdávat  a máme adventní čas vnímat jako radostný a plný naděje.

„Pevně věřím, že v týdny, které teď máme před sebou, si dokážeme najít čas pro sebe a své blízké a že dokážeme vnímat onu předvánoční atmosféru jako hezkou dobu,“ dodal primátor.

Plzeňský biskup Tomáš Holub řekl, že vánoční strom rozsvícený na počátku adventní doby je příslibem toho, že přijde nádherný čas. Připomněl také příběh putování Marie a Josefa do Betléma.

„Věřím, že i naše putování nakonec dojde cíle, který potěší naše srdce, naši duši i naše vzájemné vztahy,“ doplnil Holub krátce před zmáčknutím tlačítka, které ozdobenou jedli začalo rozsvěcovat od dolních větví.

O výzdobě letošního vánočního stromu rozhodli na podzim sami obyvatelé města. Vybrali, že strom bude ozdoben blikajícím LED řetězem, velkými i malými světelnými hvězdami, světelnou špičkou a bílými plastovými ozdobami.

„Naše jedlička se nám na náměstí moc líbí. Pořád sledujeme, co se s ní děje. Je nám líto, že jsme se s ní museli rozloučit, ale nedalo se nic dělat. Těší nás však, že udělala radost lidem v Plzni,“ shodli se manželé Zdeňka a Jan Křížovi během slavnostního rozsvícení stromu.

Strom jim rostl čtyřicet let na zahradě v obci Zahrádka na Chebsku. Protože jim ale jedle stínila především do oken, rozhodli se ji pokácet a darovat.

Jedle obrovská zdobí plzeňské náměstí vůbec poprvé. Jedná se o okrasný strom, který není mezi jedlemi moc častým druhem. Vidět ho můžeme většinou v parcích. Má husté větve a plnou korunu, proto se často používá v Americe na zdobení vánočních stromů.

Vánoční Plzeň poprvé ozdobí jedle obrovská (12. 11. 2021)

12. listopadu 2021

Vánoční atmosféru na plzeňském náměstí doplňuje dřevěný betlém, dětský kolotoč a ruské vyhlídkové kolo. Dřevěné stánky zejí prázdnotou. Živnostníci je museli kvůli náhlému nařízení vlády v pátek večer uzavřít. Letošní vánoční trhy, které každoročně navštěvují tisíce lidí, tak probíhaly jen čtyři dny.

Synagogu zdobí světelná instalace

V neděli se také o první večer židovského svátku chanuka rozzářila stará plzeňská synagoga a její okolí. Začal tu totiž projekt nazvaný Osm světel, jímž chce Židovská obec v Plzni svátek oslavit a zapojit do něj i obyvatele města. V rámci slavnostního zahájení vystoupili studenti Konzervatoře Plzeň, kteří nastudovali židovské písně a modlitby.

V průběhu následujících sedmi dnů bude světelná instalace otevřená veřejnosti vždy od 16.30 do 20 hodin.

„Prostor synagogy má svoji silnou atmosféru, proto jsme se rozhodli nepřijít s klasickým mappingem a kopírovat základní tvary prostoru. Je to hra světel a ornamentu, která podporuje ducha místa. Není to několikaminutová show, ale světelná instalace,“ popisuje autor projektu Jan Morávek.

Projekt zakončí 6. prosince koncert Nikdy ne 2x stejně v podání Zelí-Potkan Orchestra plzeňské konzervatoře.

Autoři: ,