Letošní rozsvěcování vánočních stromů budou lidé sledovat jen u televizí

  9:40
Města a obce v Plzeňském kraji řeší, jak letos nepřipravit své obyvatele o tradiční rozsvěcování vánočních stromů a přitom neporušit protikoronavirová opatření. V Plzni, kde nejsou žádné trhy, lidé na náměstí chodit nemají, ale vše sledovat v přímém přenosu regionální televize či na sociálních sítích. Stejně tak v Klatovech.

V Plzni už září vánoční osvětlení. I letos bude náměstí Republiky zdobit vánoční strom. Jeho rozsvícení ale budou moci lidé sledovat jen v televizi a při online přenosech. (19. 11. 2020) | foto: Petr Eret, MF DNES

Na plzeňském náměstí Republiky už týden stojí jedle bělokorá, kterou přivezl kamion z Kařezu na Rokycansku. V příštím týdnu začne její zdobení, primátor Martin Baxa s biskupem Tomášem Holubem jej slavnostně rozsvítí 29. listopadu po 17. hodině.

Lidé nemají chodit na náměstí, kde letos nejsou trhy, ale vše sledovat na sociálních sítích či v přímém přenosu regionální televize.

„Snažíme se lidi žádat a vyzývat, aby letos zůstali doma a stromek rozsvítili symbolicky s námi prostřednictvím online přenosu. Věříme, že Plzeňané toto pochopí, zůstanou disciplinovaní a pomohou nám tak předcházet riziku možného šíření koronaviru. Stejně tak věříme, že už příští rok se vrátíme ke klasickému způsobu zahájení adventu,“ řekl primátor Baxa.

Je ale pravděpodobné, že rozsvěcení stromu bude chtít sledovat i tak přímo na náměstí řada lidí i s dětmi. Mluvčí plzeňských strážníků Jana Pužmanová řekla, že se na takovou situaci dopředu připravují.

„Budeme na místě a lidi upozorníme na nutnost dodržovat aktuálně platná opatření o rozestupech a počtech osob na omezeném prostoru. Lidé by určitě měli upřednostnit sledování rozsvěcení stromu v televizi nebo v online přenosech,“ doporučila mluvčí Jana Pužmanová.

Před shlukováním lidí na náměstích při rozsvěcování vánočních stromků v různých městech Plzeňského kraje varuje ředitel Krajské hygienické stanice v Plzni Michal Bartoš.

I když letošní vánoční strom na plzeňském náměstí je krásný ještě bez ozdob, což lidé hojně komentují na sociálních sítích, první adventní neděli by na plzeňském náměstí trávit neměli.

„Ještě stále nemáme vyhráno, lidé by se neměli shromažďovat. Je třeba stále co nejvíce dodržovat protiepidemická opatření. Ještě určitou dobu musíme být velmi opatrní,“ vyzval Bartoš.

Podobná situace jako v Plzni je i v dalších městech Plzeňského kraje, která tradičně zdobí v závěru roku své vánoční stromy.

Klatovský vánoční strom by měli společně rozsvítit po setmění o první adventní neděli dlouholetý starosta Rudolf Salvetr s farářem Jaroslavem Hůllem. I tady bude zřejmě hrát hlavní roli televize a sociální sítě.

V Domažlicích bez zpěvu a svařáku

„Jak přesně to bude, jsme detailně ještě neřešili, ale rozhodnutí bude každým dnem,“ uvedl tajemník klatovské radnice Milan Jarošík. Starosta Rudolf Salvetr v aktuálním Klatovském zpravodaji obyvatelům napsal: „Dovolíme si Vám popřát vše dobré prostřednictvím televize a sociálních sítí.“

V Domažlicích dnes vyrážejí obhlédnout všechny navržené stromy, v příštím týdnu ten nejvhodnější postaví na domažlickém náměstí a ozdobí jej.

„V posledních desetiletích bývalo v Domažlicích zvykem, že při rozsvěcení stromu zpívali děti a lidé pili svařák. Z toho letos nebude nic. Dodržíme ale tradici, domažlický strom se rozsvěcí vždy v sobotu o prvním adventu po západu slunce. V kolik hodin to bude, zveřejňovat nebudeme. Strom bude tradičně osvětlený do Tří králů, každý bude mít dost času se pohledem na něj potěšit,“ shrnul domažlický místostarosta Stanislav Antoš.

Dnes dopoledne budou kvůli kácení a přepravě vánočního stromu uzavřené ulice mezi sádkami a náměstím Republiky v Tachově. „Strom samozřejmě ozdobený a osvětlený bude, ale nebude žádná akce, ani trhy. Strom jen rozsvítíme,“ uvedl tachovský starosta Ladislav Macák.

Někdy už při rozsvěcení vánočního stromu, ale častěji při mši na Štědrý večer se nese kostelem v centru Vrčeně na Plzeňsku hlas světoznámé pěvkyně Evy Urbanové, která v obci žije. „Letos strom rozsvítíme bez veřejnosti, tradiční akci jsme zrušili. Zatím není jasné, jestli se nějaká mše bude moci vůbec konat, protože jsou omezené i bohoslužby,“ povzdechl si vrčeňský starosta Vratislav Chodora.

Vánoční strom pro Plzeň je z Rokycanska (12. 11. 2020)

Autor: