Za bodnutí do ledvin na karlovarské ubytovně dostal útočník šest let

  9:54
Senát krajského soudu v Plzni poslal za pokus o těžké ublížení na zdraví na šest let do věznice s ostrahou devětačtyřicetiletého Milana Bajgera, který v únoru bodl nůž do zad muži na karlovarské ubytovně. Bajger se teprve před třemi lety vrátil z vězení, kde si odpykával pětiletý trest, taktéž za těžké ublížení na zdraví.

Krajský soud v Plzni začal řešit únorové pobodání na karlovarské ubytovně. Obžalovaný z pokusu o těžké ublížení na zdraví je ve vazbě. (22. listopadu 2022) | foto: Petr Ježek, MF DNES

Bajger musí napadenému muži zaplatit 50 tisíc korun nemajetkové újmy a zdravotní pojišťovně 21 534 korun za jeho léčení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce i obžalovaný si ponechali lhůty pro případná odvolání.

Bajger muže napadl 1. února letošního roku. Muž za ním přišel na ubytovnu společně se svým známým, protože Bajgera podezíral, že mu ukradl jízdní kolo. Když přišli do pokoje, muž do Bajgera strčil a chtěl vědět, kde kolo je.

„Obžalovaný reagoval uchopením kuchyňského nože s čepelí dlouhou 12,5 centimetru. Když se poškozený otočil, aniž by ho ohrožoval, bodl ho do levé spodní poloviny zad. Poškozený se svědkem se dali na útěk, obžalovaný je pronásledoval s nožem v ruce,“ popsal v obžalobě státní zástupce.

Bajger obžalobu odmítl, stejně tak popřel, že by bicykl ukradl. „Kolo mi nabídl jeho táta, který nedávno přišel z basy, abych ho prodal. Že se pak rozdělíme,“ tvrdil. Kolo podle něj bylo ten den uložené u správce ubytovny.

Napadený muž si na útěku z ubytovny sáhl na záda a zjistil, že má ruku od krve. Když došli k autu kousek od ubytovny, dostal podle svých slov strašnou žízeň. Jeho kamarád běžel k hlavní silnici, po které zrovna jeli strážníci, tak je zastavil a šli zraněnému na pomoc.

„Ty mě drželi. Chtělo se mi zvracet. Pak přijela sanitka, odvezli mě do nemocnice,“ popsal zraněný muž.

Z nemocnice druhý den odešel

Lékaři zjistili, že čepel pronikla až do ledviny. Z nemocnice však pacient odešel už po jednom dni, kdy podepsal reverz. U soudu to zdůvodnil tím, že byl kvůli pozitivnímu testu na covid izolovaný na speciálním pracovišti jednotky intenzivní péče a měl tam hlad, protože dostával jen kapačky.

„Řekl jsem jim, že když budu doma, budu v lepší péči než tam. Primář mě varoval, že když nebudu na kapačkách, bude to horší. Já měl doma přítelkyni, věděl jsem, že se o mě postará,“ prohlásil u soudu.

Bajgera zadrželi policisté na ubytovně, o tři dny později ho soudce poslal do vyšetřovací vazby. Týden po napadení skončil ve vězení i bodnutý muž. Nastoupil do výkonu trestu, na svobodu se má dostat v roce 2024. Podle znalců jej bodnutí do zad přímo neohrožovalo na životě.

U obžalovaného Bajgera znalci zjistili snížený práh pro uvolnění agrese, disociální poruchu osobnosti. Protože se nepoučil z dosavadního pobytu ve vězení, je podle nich vysoce rizikový pro své okolí. Navíc úrovní myšlení je podle znalkyně na úrovni 11letého dítěte. Jeho motivací je osobní zisk, vyhnutí se trestu, agresi vnímá jako legitimní pro své prosazení.

„Chybí mu pocity viny,“ konstatovala psycholožka. Za pokus o těžké ublížení na zdraví mohl dostat až 12 let vězení.

22. listopadu 2022

Autor: