iDNES.cz

Pilot balonu porušil řadu předpisů, stíhaný za jeho pád však nebude

  10:42
Pilot, který loni v červenci havaroval s horkovzdušným balónem nedaleko Újezdce na Klatovsku, před soud nepůjde. I když porušil několik leteckých předpisů, nedopustil se podle závěru policistů žádného trestného činu. Proto případ nyní odložili.

Balon dopadl do pole u obce Újezdec na Klatovsku. (27. července 2020) | foto: Policie ČR

Stovky metrů nad zemí ztratil loni 27. července kontrolu nad horkovzdušným balonem pilot z Německa. Předtím z koše vyskočilo pět parašutistů. 

Balon se pak zřítil do pole, zůstal v něm těžce zraněný pilot, kterého záchranáři odvezli do nemocnice.

Kriminalisté případ řešili jako přečin těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. Teď rozhodli, že pilot za své chyby nebude stíhaný, protože není podezřelý ze spáchání trestného činu. Jediným zraněným byl on sám.  

„Policisté si vyžádali stanovisko Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. Podle odborného vyjádření pilot nedodržel podmínky pro seskok parašutistů, které jsou součástí letové příručky k provozu balonu. V té je uvedeno, že ve stejnou dobu nesmí seskakovat více parašutistů, pouze jeden. Pilot porušil pravidla létání posádky, která musí být vybavena záchrannými padáky,“ popsala klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová.   

V koši balonu bylo tehdy pět parašutistů a pilot. Parašutisté ze zahraničí v určené výšce vyskočili. Náhle odlehčený balon začal prudce stoupat. „Došlo k deformaci vrchní části i zařízení pro vypouštění vzduchu. Zasekly se ovládací šňůry a po úniku vzduchu se stal balon neovladatelným,“ vysvětlila policistka Dana Ladmanová. 

Autor:
zpět na článek