Loutkáři vyrazili na šňůru po Japonsku, publikum si vyžádalo Zorra

  8:46
Plzeňské Divadlo Alfa je v Japonsku dlouhodobě populární. Proto tam pravidelně jezdí se svými představeními. Tentokrát tam jeho herci vyrazili na své dosud nejdelší zahraniční turné. S inscenací režiséra Tomáše Dvořáka Pozor, Zorro! objedou během devíti týdnů takřka celé Japonsko.

V inscenaci Pozor, Zorro! plzeňského Divadla Alfa se na scéně objevuje 80 loutek a živá kapela s nástroji dovezenými z Mexika. (16. 12. 2019) | foto: Martin Polívka, MF DNES

Divadlo odehraje v Japonsku 40 představení této dobrodružné loutkové komedie a navíc si připravilo i pět workshopů. Alfa hostuje ve městech Sapporo, Sunagawa, Tokio, Ošima, Čirjú, Tojakate, Kjóto, Higaši Kagawa, Minami Awadži, Ósaka, Nagoja, Okajama, Fudžisawa a samozřejmě Takasaki, které je partnerským městem Plzně.

Součástí turné je také prezentace na Velvyslanectví České republiky v Tokiu nebo účast na významných japonských festivalech.

Obří divadelní šňůra plzeňské scény po asijské zemi se měla uskutečnit už dříve. Okolnosti tomu ale zabránily. „Velké japonské turné jsme plánovali od roku 2020, pandemie covidu-19 je ale o dva roky zdržela. Japonské publikum si doslova vyžádalo novinku uznávaného režiséra Tomáše Dvořáka Pozor, Zorro!, která je dnes již o dva roky starší,“ uvedl ředitel Divadla Alfa Jakub Hora.

Autorem inscenace, která nadále zůstává ve výkladní skříni plzeňských loutkářů, je Vít Peřina, výtvarníkem Ivan Nesveda, dramaturgyní Petra Kosová a hudbu složil Vratislav Šrámek.

V inscenaci Pozor, Zorro! plzeňského Divadla Alfa se na scéně objevuje 80 loutek a živá kapela s nástroji dovezenými z Mexika. (16. 12. 2019)

Alfa hru nazkoušela v japonské verzi a dobrodružný příběh s loutkami a živou hudbou, jehož humor spočívá v parodii mexické legendy, tak učinila srozumitelný i pro děti z japonských ostrovů.

Rozsahem i prestiží je současné japonské turné nejrozsáhlejší v historii Divadla Alfa a je také jedním z nejrozsáhlejších zahraničních hostování na poli českého loutkového divadla vůbec. Plzeňská scéna svými aktivitami v cizině dokazuje, že stojí na špici loutkářské scény a významně prezentuje plzeňskou i českou kulturu po celém světě.

Organizátorem japonského turné je spolu s Alfou divadlo Puppet Theatre PUK, spolupracuje na něm i České centrum Tokio. Plzeňští loutkáři hostují v Japonsku od roku 2017 pravidelně. Podařilo se jim tak navázat na dřívější aktivity, které začaly po roce 2000 na základě partnerství měst Plzeň a Takasaki. Po roce 2012 tyto společné akce ochladly a Alfa vyrazila do Japonska znovu až v roce 2017, kdy hrála na jevišti Divadla Noh v Jokohamě u příležitosti výročí japonského loutkáře Kihačira Kawamota.

V roce 2018 zaznamenala fenomenální úspěch inscenace Tři mušketýři režírovaná také Tomášem Dvořákem.

Na osmdesát loutek a živá hudba

Šestitýdenní turné zavede divadelníky na všechny japonské ostrovy. Turné probíhá v době divadelních prázdnin, kdy česká divadla hrají jen sporadicky. Divadlo Alfa tak vyplnilo volný prostor ve svém hracím plánu a od konce září se bude opět věnovat plzeňskému dětskému publiku, které je zvyklé chodit na představení Alfy od října do června.

Inscenace Pozor, Zorro! měla premiéru v prosinci roku 2019. Účinkuje v ní kolem osmdesáti loutek a nechybí živá hudba mexických mariachi. Příběh popisuje snahu maskovaného hrdiny ochránit vesničany před útiskem padoušského mocipána a získat přitom srdce spanilé Lolity. Dobrodružná loutková komedie příliš neplýtvá slovy, zato je zaplněna spoustou muziky a akce.

Tvůrci inscenace, liberecký dramaturg a dramatik Vít Peřina a režisér Divadla Alfa Tomáš Dvořák, se volně inspirovali knihou Johnstona McCulleyho The Mark of Zorro a jejími filmovými zpracováními. Nejvíce pak stejnojmenným filmem z roku 1920 s Douglasem Fairbanksem v hlavní roli.