Prosba transfuzní stanice byla vyslyšena, za dva dny darovalo krev 420 lidí

  17:38
Neuvěřitelných 420 lidí darovalo během dvou dní na Transfuzním oddělení Fakultní nemocnice v Plzni svoji krev. Dárci tak zareagovali na naléhavou výzvu zdravotníků o kritickém nedostatku zásob všech krevních skupin.

Stovky dárců vyslyšely naléhavou výzvu Fakultní nemocnice a dostavily se na odběr krve. (19. 11. 2021) | foto: Martin Polívka, MF DNES

Zdravotníci zveřejnili akutní výzvu v úterý s tím, že dárci mají přijít darovat krev zejména ve čtvrtek a v pátek, kdy transfuzní oddělení rozšířilo provozní dobu.

„Za necelé dva dny k nám přišlo 480 lidí, z toho již darovalo krev 350. Dalších více než 50 ještě čeká, až na ně přijde řada,“ řekla dnes v půl druhé odpoledne, kdy oficiálně skončila provozní doba transfuzního oddělení, jeho primářka Petra Šlechtová.

I když oddělení rozšířilo provozní dobu, nestihlo odbavit všechny zájemce o dárcovství. „Někteří nevydrželi čekat a odešli domů. Snad přijdou jindy,“ doufá primářka.

Podotkla, že ve čtvrtek poslednímu dárci odebrali krev v půl šesté odpoledne. Navíc několik hodin musejí ještě zdravotníci odebranou krev zpracovávat, což včera představovalo pro odběrové sestry výrazné prodloužení pracovní doby. A dnes situaci vidí podobně.

Z téměř 350 již odebraných dárců bylo prvodárců 68. „Je to naprosto úžasné číslo. Mezi zbývajícími 70 čekajícími je prvodárců ještě 8, tedy celkem 76 dárců darovalo krev poprvé,“ doplnila čísla Šlechtová.

„Zhruba 60 příchozím jsme bohužel z různých důvodů, nejčastějším byl nevyhovující krevní obraz, nemohli krev odebrat, “ vysvětlila.

„Strašně moc jsme dárcům vděční, že přišli. I přes tento neskutečný počet se ale zásoby podařilo doplnit jen částečně. Proto dál prosíme, aby na nás dárci v příštích dnech a týdnech nezapomínali,“ žádá primářka.

Pro srovnání, na transfuzní oddělení během jednoho běžného týdne chodí kolem 500 až 530 dárců, tedy zhruba 100 až 130 lidí za den. I přesto to nestačí. Na druhou stranu ale zdravotníci větší množství dárců při normálním provozu na transfuzním oddělení odbavit nestihnou.

A proč došlo k tomu, že komorové lednice na začátku tohoto týdne téměř zely prázdnotou? „Dva týdny byly utlumené. Dárců chodilo méně. Důvodů mohlo být několik. Možná šli někteří na očkování proti covidu-19 či chřipce a pak nelze minimálně 14 dní krev darovat. Jiní mohli být v karanténě či onemocněli, je čas podzimních viróz. Ale běžný život se nezastavil. Zatímco vloni jsme kvůli covidu byli nuceni být doma, byl omezen běžný pohyb, omezila se operativa, ubylo dopravních nehod, letos tomu tak není,“ uvažuje primářka, proč tentokrát byl nedostatek všech krevních skupin.

Naposledy transfuzní stanice požádala veřejnost o pomoc na začátku srpna, kdy se u Milavčí na Domažlicku srazily dva vlaky a přes šedesát lidí se zranilo. Také tehdy lidé bleskurychle zareagovali a pomohli.

Nejméně dárců chodívá vždy v lednu a únoru a o letních prázdninách. Ženy mohou darovat krev jednou za čtyři měsíce, muži jednou za tři.