Tramvaj propaguje trať na Vinice, jezdit by mohla začít za devět let

  9:42
Tramvaj propagující projekt kolejové dopravy na plzeňské sídliště Vinice stojí od úterý přímo v ulici Na Chmelnicích, kde by jednou měla vzniknout nová trať. Měla by zrychlit a zpříjemnit dopravu z Vinic i Sylvánu, kde se očekává další rozvoj bytové výstavby.

Projekt tramvajové trati na plzeňské sídliště Vinice propaguje neobvykle Správa veřejného statku města Plzně usazením tramvaje do míst, kde by jednou měla kolejová doprava sloužit. (14. 9. 2021) | foto: Martin Polívka, MF DNES

S rozšířením tramvajové tratě na Vinice se počítalo již při výstavbě ulice Na Chmelnicích, kde je uprostřed zelený pás. Autobusová linka číslo 41, která na Vinice dnes jezdí, už teď vozí podobné množství cestujících jako tramvaj z Bolevce.

Z Vinic k nádraží by si cestující mohli tramvají zkrátit cestu až o sedm minut. Budoucí tramvajová linka číslo 3 má být bez toček na konečných, pouze řidič by přecházel na opačnou stranu soupravy.

Konečné mají být na křižovatce ulice Na Chmelnicích a Znojemská, na opačném konci pak na Mikulášském náměstí na Slovanech.

Očekává se, že projekt úseku dlouhého 1,5 kilometru vyjde na zhruba půl miliardy korun i s úpravou stávající silnice a bude třeba dotací z Evropské unie.

Tramvaj by sem v nejlepším případě mohla po nových kolejích přijet v roce 2030.

„Plzeň dlouhodobě podporuje a chce podporovat veřejnou dopravu, která je páteří dopravy po městě. Nejvýznamnějším prvkem městské dopravy v Plzni je tramvajová síť, která je velmi rychlá díky tratím odděleným od ostatní dopravy. Že umíme stavět tramvajové tratě jsme si úspěšně vyzkoušeli nedávno, když jsme v roce 2019 otevřeli prodlouženou tramvajovou trať na Borská pole za 616 milionů korun včetně DPH. To ulevilo cestujícím, z centra města je tramvaj doveze až k univerzitě a městskému industriálnímu parku Borská pole. Stejně tak by se mohlo v budoucnu ulevit i obyvatelům Vinic a Sylvánu,“ řekl primátor Martin Baxa.

Tramvaj Vario LF2 se speciálním polepem bude na Vinicích stát až do středy 22.  září a zájemci se mohou seznámit s projektem každý den vždy od 7 do 19 hodin.