V Tachově chybí byty. Agentury práce je skupují pro své zaměstnance

  9:40
V Tachově, kde žije velké množství agenturních zaměstnanců, nastává chaos na trhu s byty. Pokud si chce někdo koupit byt na hypotéku, nemá šanci se k němu dostat, protože ho často přeplatí pracovní agentura. Ta chce byty pro své zaměstnance.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Daniel Beran, MAFRA

Problémem je i nájemní bydlení, protože i zde ceny stoupají. „Výsledkem je, že stálých obyvatel nepřibývá, zatímco agenturních zaměstnanců je tu odhadem kolem dvou tisíc,“ vylíčil starosta Tachova Ladislav Macák. To znamená, že agenturní pracovníci tvoří kolem patnácti procent obyvatel.

Jedinou cestou je podle Macáka to, že startovací byty nebo byty pro seniory, kteří nemají na tržní nájemné, bude muset postavit obec. Jak ale Macák uvedl, bez dotací to nejde a nyní se s dotací státu dá stavět jen chráněné bydlení s pečovatelskou službou.

Problémem je podle Macáka i to, že za zvýšenou potřebou obecních bytů stojí i nedostatek pracovníků v profesích pro město životně důležitých. Město totiž marně shání úředníky, kteří odcházejí na lépe placené profese mimo státní správu. A lákat se dají zase jen na byty.

„Dříve jsme na obecní byty lákali hlavně lékaře a učitele, teď začínají chybět i úředníci,“ popsal Macák. Radnice tedy opakovaně vypisuje výběrová řízení.

„Když se podíváme na platy začínajících úředníků, není to žádná sláva, máme problém je sehnat. Opakovaně vypisuje město výběrové řízení například na pracovníka stavebního úřadu. Velký problém začíná být s odborem sociálních věcí a zdravotnictví, konkrétně pracovnicemi orgánu sociálněprávní ochrany dětí,“ popsal Macák.

Přiblížil, že občané, kteří tam chodí, se ne vždy chovají slušně k úřednicím, které pak volí psychicky méně náročnou práci. A v době tak nízké nezaměstnanosti to pro ně není problém. Podle informací Úřadu práce v Plzni je v evidenci více pracovních pozic než žadatelů o práci. „Začínáme mít problém i s úředníky, kteří řeší přestupky,“ posteskl si Macák.

Město podle něj drží asi 700 bytů. Přidělovalo je nejen sociálně potřebným, ale i učitelům a zdravotníkům, nově k nim přibyli úředníci, státní policisté a profesionální hasiči, kterých je také nedostatek.

Město podle Macáka uvažuje i o koupi několika rodinných domků pro lékaře.

Tachov chce lákat mladé lékaře, pořídí jim rodinné domy

„Před lety jsme rekonstruovali jeden dům s byty vyloženě pro lékaře, ale ti už dnes mají trochu jiné požadavky, takže místo bytů hodláme pořídit rodinné domky. Mladí lékaři dnes chtějí nejen vyšší platy, ale mají i vyšší nároky na bydlení,“ přiblížil Macák.

Podle něj zatím žádný lékař nechybí, ale hodně je jich ve městě v seniorském věku, takže se na jejich odchod musí město připravit nabídkou benefitů pro mladé nástupce.

„Zatím nevíme, jestli rodinné domy pro lékaře postavíme sami nebo je koupíme od developera,“ popsal Macák.

„Určitě je lepší odkup bytů od developera, než když město nebo obec byty staví samo,“ poradil hlavní ekonom investičních fondů Czech Fund Lukáš Kovanda.

„Soukromník je zpravidla v nakládání s ekonomickými zdroji, tedy s financemi či stavebním materiálem, efektivnější než sektor státní. Výsledkem je menší plýtvání a tedy větší celospolečenská úspornost,“ poradil Kovanda. Podmínkou je ale podle něj otevřené výběrové řízení na nákup bytů.