iDNES.cz

Šumavský národní park ohlídá víc strážců, rozdávat budou i vyšší pokuty

  9:14
Národní park Šumava se připravuje na nápor turistů. Na vybraných místech, kde se očekává extrémní návštěvnost, bude posílena strážní služba. Za porušování pravidel ochrany přírody budou padat i vyšší pokuty.

Kvůli koronaviru si Češi letošní dovolenou užijí převážně v Čechách. Velký nápor turistů čekají na Šumavě. | foto: Jan Hocek

„Máme vybraná místa, kde každý den budou stát dva strážci. Očekáváme totiž, že například oblast Březníku bude extrémně navštěvovaná a někdo by mohl být na strážce agresivní,“ přiblížil mluvčí národního parku Jan Dvořák.

Mnohem víc lidí než v předchozích letech se očekává na tradičně nejnavštěvovanějších místech. „Sem patří Prameny Vltavy, Modravsko včetně cesty na Javoří pilu, naučná stezka Povydří či Jezerní a Tříjezerní slať,“ vyjmenovává Dvořák. 

Obavy z návalu turistů podle něj vychází z toho, že Šumava už se několik let vůbec propagovat nemusí a nápor lidí se rok od roku zvyšuje. Jejich počet dosahuje dvou milionů ročně.

„Letos to bude extrém, vycházím z informací od ubytovatelů, že každá postel v národním parku je v průběhu léta obsazená a další turisté volají,“ sdělil Dvořák.

Za koupání v ledovcových jezerech pokuta 10 tisíc

Podle něj je už v těchto dnech ruch vyšší, než ve stejném období v předchozích letech. Více hlídaná budou letos i Černé a Čertovo jezero na Špičáku.

„Loni jsme měli velký problém s tím, že se lidé v jezerech koupali. Proto budeme vykrývat dalšími našimi zaměstnanci i podvečerní hodiny,“ nastínil mluvčí parku.

Posílit strážní službu se chystá i náměstkyně ředitele národního parku a vedoucí CHKO Silvie Havlátková. „Uvedla, že si tam ráda několikrát za sezonu v podvečer zajde a bude velmi nekompromisní, když lidé budou porušovat pravidla ochrany přírody,“ sdělil Dvořák. 

Návštěvníci mohou koupáním poškozovat vodní ekosystém ledovcových jezer. „Problém je, že lidé jsou namazaní repelenty, krémy, a mohou tak poškodit podvodní faunu a flóru. Vyskytuje se tam třeba kriticky ohrožená šídlatka,“ upozornil Dvořák.

Strážci jsou mnohdy kritizovaní, že řeší porušení pravidel ochrany přírody domluvou nebo že dávají jen několikasetkorunové pokuty. To se má letos změnit.

„Protože to přestává fungovat. Krkonošský národní park začal postupovat formou maximálních pokut, v zimě tam padla pokuta 100 tisíc. I naši strážci dali loni v zimě pokutu 50 tisíc korun. Při koupání v ledovcových jezerech hrozí lidem postih až ve výši 10 tisíc korun,“ přiblížil novou strategii Dvořák.

Park vytipoval méně známá, přitom atraktivní místa

Lidé by podle něj měli v létě při návštěvě Šumavy zvážit nebezpečí nákazy koronavirem a vydat se na méně frekventovaná místa nebo u těch nejnavštěvovanějších zvolit dobu, kdy je tam málo lidí.

„Třeba ráno v devět na pramenech Vltavy nebývá téměř nikdo, ale kolem poledne je tam při pěkném počasí hlava na hlavě,“ sdělil.

Národní park vytipoval 15 výletů na místa, která jsou atraktivní, ale je o ně menší zájem. 

Jedním z nich je 18kilometrová trasa Pekelským údolím, kdy se začíná a končí v Hartmanicích. Ve skrytu údolí stojí prastarý mlýn Sterzmühle. Ve více než 200 let starém objektu se točily záběry pro pohádku Tři životy nebo pasáže ze seriálu Rédl. 

Následující statek Busil je od roku 2006 kulturní památkou. Zvýšený zájem návštěvníků očekává i největší horský areál v Plzeňském kraji – Ski&Bike Špičák, který měl dosud pro veřejnost otevřeno jen o víkendech. Od pondělí ovšem jede lanovka na vrchol Špičáku každý den.

zpět na článek