Na Šumavě jsou ideální podmínky pro lyžaře, vleky jezdí i na Přimdě

  16:14
Všechny šumavské lyžařské areály jsou v provozu, dostatek sněhu je i v lyžařských areálech v okolí Klatov nebo v Přimdě na Tachovsku. Na páteční pololetní prázdniny a navazující víkend jsou v Plzeňském kraji připravené i desítky kilometrů stop pro běžkaře.

Na Šumavě jsou pro lyžaře ideální podmínky. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Na sjezdovkách na Špičáku a kolem Železné Rudy leží až metr přírodního sněhu. V nejoblíbenější oblasti západočeské části Šumavy mohou lyžaři využít všechny sjezdovky, v provozu jsou i všechny vleky.

Dostatek sněhu umožnil ve skiareálu Kašperky vybudovat funline trať. Tam na sjezdovkách leží přes 60 centimetrů sněhu. Stejná atrakce plná vln a klopených zatáček vybudovaných jen ze sněhu vznikla v posledních dnech ve skiareálu na šumavském Špičáku.

„Jsou to dva úseky na Spodní Šanci v celkové délce několika stovek metrů. Užít si jízdu v nich mohou jak zkušení lyžaři, tak děti nebo úplní začátečníci. Před týdnem jsme v areálu otevírali na sjezdovce Lubák freestyle park. Na sjezdovkách je nejméně metr přírodního sněhu a podmínky pro lyžování jsou výjimečné,“ uvedl mluvčí areálu Roman Pospíšil.

Největší dobrodruzi se mohou vydat i na nejprudší svah v České republice, kterým je sjezdovka Šance. Tu správci areálu neupravují a otevírají ji jen, když napadne dostatek sněhu.

V provozu jsou i všechny další areály pro sjezdové lyžování v této části Šumavy včetně lyžařských školiček, což potvrdili provozovatelé oslovených areálů. 

Ludmila Donátová z železnorudského infocentra uvedla, že se v pátek opět rozjede sedačková lanovka na Pancíř. Její provoz byl zastavený kvůli těžkému sněhu, pod jehož tíhou praskaly nebo se lámaly stromy.

Dostatek sněhu je i na kopcích mimo Šumavu

„V úterý rolbaři upravovali na 70 kilometrů běžeckých tras v okolí. V pátek stopy opět protáhnou. Na všech místech jsou už odstraněné stromy polámané těžkým sněhem,“ řekla Donátová.

V provozu jsou ale i lyžařské areály v nižších nadmořských výškách. Funguje vlek, sjezdovka i lyžařská školička v Kocourově jen několik kilometrů od Klatov směrem na Horažďovice. Lyžaři si mohou zajezdit také u Javorné, která je na cestě z Klatov do Železné Rudy.

„Jezdíme pouze na přírodním sněhu, je ho tu přes půl metru. Pár centimetrů čerstvého prašanu ještě připadlo. V pátek, kdy jsou pololetní prázdniny, samozřejmě jezdíme,“ řekl Karel Komárek ze Ski areálu Javorná.

Lyžaři mohou bez obav zajet i do areálu v Přimdě na Tachovsku, kde je také dostatek sněhu a vleky v provozu.

V provozu není sjezdovka Sádek u Capartic na Domažlicku. „Nemáme vybavení, abychom svah upravili, je tam sfoukaný sníh. Bohužel, nemáme na to prostředky ani síly. Běžecké stopy s propojením do Německa fungují, ale sjezdovka ne,“ povzdechl si Martin Janovec.

Sjezdovky v lyžařských areálech budou plné dětí i v následujících týdnech, protože začínají jarní prázdniny. Jako první v Plzeňském kraji si jich od pondělí budou užívat děti z Rokycanska a Klatovska.              

Autor: