Stavba obří střelnice rozděluje obyvatele Dobřan, bojí se zejména hluku

  15:37
Plánovaná výstavba střelnice světových parametrů, která by měla vzniknout u Dobřan na Plzeňsku, vyvolává rozruch. Proti jsou někteří obyvatelé, obávají se především nadměrného hluku a velkého zásahu do přírody. Téma rozděluje také dobřanské zastupitele.

Moderní zázemí má vyrůst mezi silnicí první třídy směrem na Klatovy a skládkou odpadů Vysoká, kterou provozuje firma Marius Pedersen. Areál zabere přibližně 30 hektarů.

Projekt za 150 milionů korun má dvě etapy. Nejdříve se vybudují valy. Skládkaři totiž chtějí v lokalitě udělat recyklační středisko na stavební suť a zbytková frakce by posloužila právě na ně. Valy by vytvořily ochrannou a protihlukovou bariéru pro chystanou střelnici, což je druhá a zásadní část záměru.

Potřebnou zeminu dodá Ředitelství silnic a dálnic, protože už brzy začne pracovat na nové čtyřproudové silnici poblíž Vysoké.

Nápad se nelíbí například předsedovi dobřanského mysliveckého spolku Jiřímu Štychovi.

„Původně mělo jít pouze o zařízení malého rozsahu, které nahradí stávající, s čímž jsme souhlasili. Ale obří výstavba je něco jiného, vždyť výrazně ovlivní především faunu polesí Vysoká. S tím, aby se na městské pozemky ukládala zemina, problém nemáme. Ale ať se pak oblast nechá přírodě nebo se třeba zalesní,“ nastínil pro něj přijatelnou variantu. Stanovisko spolku už zaslal na radnici.

Obavy neskrýval ani zastupitel a bývalý starosta Marek Sýkora. „Zatím je tam hodně neznámých. Dosud mi nikdo neřekl, jaké to bude mít alespoň předpokládané dopady na obyvatele, přírodu a okolní obce. Před revolucí střelnice v Dobřanech fungovala a byl na ní pořádný kravál. Na Šlovickém vrchu se zase proháněly tanky a nad městem létaly migy,“ popsal.

Strach má také z toho, aby se záležitost pozvolna nevymkla kontrole a město pod vlivem zainteresovaných skupin nakonec nemuselo střelnici postavit nehledě na zjištění nebo názory občanů.

Definitivní rozhodnutí bude na novém zastupitelstvu

„Líbilo by se mi nahradit současné zázemí, které se nachází směrem na Vodní Újezd, moderním zařízením. Ať ji můžou využívat myslivci a dobřanští střelci,“ doplnil Sýkora.

Pochybnosti vyjádřil i další zastupitel Michal Šašek. Určitým řešením by podle jeho názoru bylo třeba referendum.

„Definitivní rozhodnutí stejně nebude na současném zastupitelstvu, ale až na novém. Chci věřit nynějšímu starostovi, který tvrdí, že se město bude o střelnici starat a zůstane v jeho majetku. Ale kolem se ochomýtá spousta lidí, což nikdy nedělá dobrotu. Snad to nebudou chtít později ovládnout,“ sdělil.

Starosta Martin Sobotka zdůraznil, že areál musí být naprosto bezpečný, nesmí nikoho obtěžovat hlukem ani ničím jiným. Důležité je také, aby byl ekonomicky výhodný a město do něj nemuselo vkládat žádné peníze ani doplácet na jeho provoz.

Podle odhadů Dobřany dostanou přibližně 80 milionů korun od firem, které zaplatí za odpadní zeminu a recykláty. Zbytek by měly pokrýt dotace. „Deset zastupitelů se zavázalo, že pokud se v jakékoli fázi zjistí, že záměr nesplňuje přísné podmínky, ukončíme ho,“ nastínil starosta.

Starosta: pokud záměr nesplní přísné podmínky, ukončíme ho

Nejdříve přijde na řadu biologický průzkum. Hotový bude zřejmě příští rok na podzim. „Už v tomto bodě se můžeme zaseknout. Třeba se ukáže, že je tady něco cenného. Následovat budou další šetření, včetně EIA. Výsledky očekáváme nejdříve za tři čtyři roky,“ konstatoval Sobotka.

Ten spolupracuje se šéftrenérem plzeňského armádního klubu Dukla Bohumírem Pokorným. Podle jeho tvrzení je střelnice v Dobřanech nejlepším místem v republice. Jde o dobře dostupnou lokalitu, nejbližší domy se nacházejí asi dva kilometry.

Projekt počítá s moderní brokovou i kulovou střelnicí. Trénovat by na ní mohli nejenom vojáci, policisté nebo členové různých spolků, ale také biatlonisté či další sportovci.

„Lze udělat testovací zkoušky, aby se zjistila hlasitost střelnice. Ale myslím, že daleko větší randál půjde z čtyřproudové silnice. Vše se musí velmi dobře ošetřit, včetně balistických clon, aby prostor neopustil žádný projektil,“ přiblížil Pokorný.