Ceny dostaly v kraji dostavba ambitu, rodinný dům ve svahu i pivovar

  9:44
Titul Stavba roku Plzeňského kraje 2020 získala dostavba areálu Mariánské Týnice na Plzeňsku, pivovar v Domažlicích a atriový rodinný dům ve svahu v Plzni. Cenu veřejnosti má prodloužení tramvajové trati na Borská pole. Do soutěže se přihlásilo 40 staveb.

Ocenění Stavba roku Plzeňského kraje 2020 získala dostavba bývalého proboštství v Mariánské Týnici na Plzeňsku. | foto: Archiv soutěže Stavba roku PK

Soutěžní výsledky, ke kterým dospěla odborná porota, byly ve čtvrtek slavnostně vyhlášené v Měšťanské besedě v Plzni.

Do posledního ročníku soutěže Stavba roku Plzeňského kraje bylo přihlášeno 40 staveb. Odborná porota z nich nominovala 22 staveb do užšího výběru a tři z nich získaly v rámci regionu prestižní ocenění ve svých kategoriích.

„Soutěžily stavby různých funkcí a velikostí. Mám radost, že polovina přihlášek byla z obcí a měst a všechny soutěžní stavby byly rovnoměrně rozprostřeny po území celého Plzeňského kraje,“ vyjádřil se architekt Miloslav Michalec, předseda odborné poroty.

Titul Stavba roku Plzeňského kraje 2020 v kategorii novostaveb připadl projektu Mariánská Týnice – dostavba východního ambitu. Porota zde ocenila mimořádný investorský počin a dokončení obnovy jedné z nejvýznamnějších architektonických památek v Plzeňském kraji.

Za projektem stojí známý Ateliér Soukup Opl Švehla, který má s historickými památkami značné zkušenosti. Dostavba východního ambitu poutního areálu byla provedena podle koncepce stavitele Jana Blažeje Santiniho Aichla z počátku 18. století.

Během 19. a začátku 20. století byl areál zcela devastován, stal se zříceninou. Náprava nastala koncem 20. století a vyvrcholila obnovou kopule v roce 2000. V areálu sídlí Muzeum severního Plzeňska.

Záměr dostavby ambitu vyšel z potřeby uzavřít muzejní areál a skutečnosti, že Santini vždy vycházel z geometrického konceptu, jehož nedokončení poškodilo obraz stavby.

Kulturní centrum – Pivovar Domažlice má titul v kategorii rekonstrukcí. Výjimečná stavba porotce přesvědčila dokonalým skloubením funkčnosti a moderního řešení vzhledem k jejím památkovým hodnotám a stávajícímu urbanistickému řešení.

Rekonstrukcí bývalého pivovaru vzniklo moderní multifunkční zařízení pro společenské, vzdělávací a sociální aktivity na Domažlicku.

Navíc se zde obnovila staletá tradice výroby piva. Jižní křídlo objektu má transparentní opláštění z hliníku a evokuje tak iluzi pivního stanu. Objekt se stal významnou dominantou Domažlic.

Cenu pro dřevostavbu se sedlovými střechami

Stavba před několika dny také získala nominaci v celostátní soutěži Stavba roku 2021.

Třetí titul Stavba roku Plzeňského kraje 2020 v kategorii staveb pro bydlení byl udělen atriovému domu ve svahu v Plzni za originální zvládnutí prostorové organizace rodinného domu.

Originální budova pro velkou rodinu vznikla v oblasti Bílé Hory v Plzni. Spodní část zapuštěná do svahu má železobetonovou konstrukci a horní část je dřevostavba se sedlovými střechami. Za projektem stojí ateliér PRO-STORY renomovaného architekta Jiřího Zábrana.

I letos v internetovém hlasování vybírala nejoblíbenější stavbu veřejnost. Na základě toho Cenu veřejnosti získalo prodloužení tramvajové trati na Borská pole v Plzni. „Osobně si myslím, že je prodloužení tramvajové trati na Borská pole v Plzni velmi důležitý počin,“ řekl Stephan Kronmüller, jednatel společnosti Eurosoftware, která je partnerem soutěže už po tři roky.

Zdůraznil, že tramvajová trať zlepšila spojení města s důležitou průmyslovou oblastí a univerzitním areálem.

Cenu hejtmanky Plzeňského kraje získala revitalizace Vodního hamru v Dobřívě.

Cenou primátora Plzně potom byla tentokrát oceněna rekonstrukce víceúčelového sálu Středního odborného učiliště elektrotechnického v Plzni.