Opilého sprejera chytili strážníci, soud mu dal pokutu deset tisíc

  10:04
K zaplacení deseti tisíc korun nepravomocně odsoudil samosoudce Okresního soudu Plzeň-město sedmadvacetiletého Zbyňka L. za loňské pomalování malých plechových dvířek na domě v centru Plzně. Opilý muž na ně čmáral lihovým fixem zrovna v době, kdy kolem jeli strážníci. Když mu dali dýchnout, přístroj ukázal přes 2,5 promile alkoholu.

Zbyněk L. byl opilý, když v centru Plzně maloval fixem na dům. Měl ale smůlu, viděli ho strážníci. Snímek je z prosince 2020, kdy pomaloval podchod pod Rokycanskou ulicí. | foto: Městská policie Plzeň

Muž se hájil tím, že dvířka byla celá rezavá. „Rád maluji, byl jsem pod vlivem. Dvířka jsem pomaloval, ale majiteli to nemůže vadit, škoda nemohla vzniknout. Nevyjadřuji lítost nad tím, co jsem udělal, ale že mě chytila policie,“ uvedl při policejním výslechu. Obdobně se vyjádřil i před soudem.

Specializovaná firma pro policii spočítala, že vyčištění dvířek by stálo 450 korun. Majitel domu žádnou škodu neuplatňoval. Soudce původně chtěl na začátku letošního roku poslat případ k vyřešení přestupkové komisi. S tím nesouhlasil státní zástupce. Odvolací soud mu dal za pravdu.

I proto, že muž je v podmínce za jiné sprejerství – po Vánocích 2020 jej chytili strážníci, když pomaloval podchod pod Rokycanskou ulicí v Plzni.

„Podmíněný trest mu byl uložen už dvakrát, v tomto případě to nepřichází v úvahu,“ uvedla státní zástupkyně, když muži navrhla 100 hodin veřejně prospěšných prací nebo finanční trest 7,5 až 10 tisíc korun.

Samosoudce se nakonec rozhodl pro vyšší z částek. „Měl byste přehodnotit svůj lehkovážnější přístup k životu. I proto, že jste zaměstnaný, shledal jsem přiměřeným peněžitý trest,“ řekl soudce. Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně si ponechala lhůtu pro případné odvolání.

Čmáranicemi pomalované fasády domů, podchody, mosty ale i kulturní památky v Plzni už roky trápí majitele nemovitostí. I Radka Žáková ze Správy veřejného statku města Plzně řekla, že je to boj s větrnými mlýny.

Boj s větrnými mlýny

„Znečišťování staveb graffiti nás velmi trápí, ale většinou je už neodstraňujeme. Je to zbytečná práce, po krátké době se objeví nové. Speciální ochranný antigraffiti nátěr je zase velmi drahý. Z historických staveb se snažíme výtvory vandalů odstraňovat. Na nedávno opraveném Rooseveltově mostě jsme odstranili graffiti a nové se tam objevilo po dvou týdnech,“ popsala.

Velmi častým cílem sprejerů jsou podchody nebo pilíře mostů. Žáková upozornila, že na stránkách správy veřejného statku je odkaz na legální plochy pro sprejery. Naznačila, že by možná ubylo vandalů se spreji nebo fixy, kdyby součástí trestu pro každého odhaleného byla povinnost vlastnoručně odstranit všechny své výtvory.

Některé případy dopadených sprejerů jsou docela kuriózní. V únoru vydržel jeden z nich utíkat před strážníky více než kilometr. Jeden strážník za ním utíkal, druhý se snažil přehradit cestu autem. Prchajícího nezastavil ani pád, schoval se pod zaparkovanou dodávku. Osudným se mu stal pokus schovat se za sloup u schodů do budovy na Americké třídě.

Zřejmě nejvýjimečnější případ se odehrál před 19 roky. Parta kluků sedla v noci do auta, snažila se objet celou Plzeň a přemalovat nápis na značkách označující začátek a konec Plzně. Když mladíky strážníci chytili na Slovanech, chybělo jim přemalovat posledních šest značek. Zadržení nezapírali, sami uhradili škodu a i soudce pak připustil, že spíše než vandalství to byla recese. Vyvázli tehdy bez trestů

Autor: