Muže, který nařkl nemocnici ze zabíjení lidí s covidem, soud zprostil

  11:40
Plzeňský okresní soud zprostil obžaloby třiašedesátiletého Pavla Hlávku, kterého žalobce vinil ze šíření poplašné zprávy. Muž loni na jaře tajně natočil na covidovém oddělení Fakultní nemocnice v Plzni video a tvrdil v něm, že lékaři nechávají umírat pacienty s covidem, protože jim nepodávají ivermektin a isoprinosin.

Podle dnešního závěru soudu skutek není trestným činem. Muž byl ohrožen až osmiletým vězením, protože čin spáchal v době, kdy byl vyhlášen nouzový stav.

Rozsudek není pravomocný. Pavel Hlávka se sice vzdal možnosti odvolat se, ale státní zástupce si lhůtu pro podání odvolání ponechal.

„Informace vypustil na internetové platformě, která má úzký záběr. Rozhodně se nejedná o hromadný sdělovací prostředek, který by vyvolal paniku. Nebylo z toho jasné, kolik reálný uživatelů informaci vidělo. Nejednalo se o poplašnou zprávu, protože nedošlo k tomu, že by pacienti poté odmítali být ve FN hospitalizováni, nebo že by vyžadovali překlad jinam,“ odůvodnila verdikt soudkyně Lenka Prýcová.

Amatérské video nemohlo vyvolat paniku

Podle ní videa natočil hodně amatérsky a u průměrně inteligentního člověka nemohly vyvolat obavu o své zdraví.

Pokračovala, že byla pravda, že FN ivermektin a isoprinosin pacientům nepodávala. „Tyto přípravky ministerstvo zdravotnictví dočasně povolilo podávat za určitých podmínek. Na jaře loňského roku panovala jistá euforie z těchto přípravků, kdy se někteří pacienti zlepšili, ale studie o jejich účinku na covid-19 nejsou jednoznačné. Nepravdivým výrokem je to, že FN nechává pacienty umřít. Ale ani tato zpráva nemá poplašný charakter,“ upozornila Prýcová s tím, že tak nebyl porušený trestní zákoník.

Soudkyně se ale domnívá, že pokud by nemocnice, personál či pacienti, které tajně natáčel, chtěli Hlávku žalovat za poškození dobrého jména a osobních práv, byli by pravděpodobně úspěšní.

Pavel Hlávka šel vloni na jaře do Fakultní nemocnice v Plzni na Borech navštívit svoji nemocnou matku, která byla ve velmi vážném stavu. Na oddělení ho vpustil lékař. On tam ovšem začal tajně natáčet videa. Tříhodinový záznam pak zveřejnil na sociální síti.

Na záběrech se snažil přesvědčit personál nemocnice, aby jeho matce začali podávat léky ivermektin a isoprinosin. Nemocnici obvinil z toho, že nepřímo zabíjí nemocné, když jim léky nepodává, a snažil se o tom přesvědčit i další pacienty.

Chtěl, aby nemocné matce dali ivermektin

„V nahrávce uváděl nepravdivé informace o tom, že ve FN Plzeň dochází k zabíjení pacientů, nejsou jim podávány léky na nemoc covid-19 a nechávají je tam umřít. Dále tvrdil, že vakcíny jsou pokusy na lidech, které vedou k tisícům úmrtí,“ vinil Hlávku státní zástupce.

Žalobce se domnívá, že vzhledem k situaci ohledně pandemie koronaviru mohly nepravdivé výroky obžalovaného vyvolat u části veřejnosti vážné znepokojení.

Hlávka se od počátku cítí nevinen. „Celá věc vznikla tak, že jsem nedostal žádné informace o svojí matce a potřeboval jsem vědět, co s ní je. I přes mojí nevoli byla testována na covid, když byla v sociálním zařízení. Pak ji převezli do nemocnice. Tam mi řekli, že informace řeknou jen mé sestře, velmi mě to znepokojilo,“ vysvětloval dříve u soudu důchodce.

Ten se odmítá očkovat proti covidu-19. Své přesvědčení zdůvodňuje tím, že důkazů, že očkování je k ničemu, je mnoho.

Tvrdí, že nikdy by v nemocnici nenatáčel, ale donutil ho k tomu přístup lékařů.

Cvičená opice by toho udělala víc než doktoři

„Kteří mi nechtěli nic říct o zdravotním stavu matky a odmítli jí podat naprosto neškodný lék ivermektin. Říkal jsem si, že jediným způsobem, jak je k tomu mohu donutit, je všechno dokumentovat. V té chvíli jedinou moji snahou bylo pomoci matce. Nevyžadoval jsem nic, co by jí mohlo ublížit,“ vysvětloval Hlávka s tím, že videem, které dokazovalo, jak to v nemocnici chodí, chtěl pomoci i ostatním. Dodal, že v době, kdy mu umírala matka, byl emočně vypjatý.

„Pokud jsem své záběry komentoval, že může docházet k zabíjení pacientů, protože jim nepodávají účinné léky, tak to byla pravda. Nikoho jsem tím neznepokojil, naopak mi chodily děkovné maily od lidí, co to viděli,“ řekl Hlávka.

„Tak toto je covid oddělení v plzeňské fakultní nemocnici, pustili mě sem jen proto, že mi umírá matka. Patrně proto, že jí odmítají dát isoprinosin nebo ivermektin. S lékařema není řeč, nejsou to žádní lékaři. Proč tam jsou? Kdyby tam byla cvičená opice, tak toho udělá víc, než tito přeplácení lékaři,“ říkal muž ve videu.

Na záznamu přiznává, že si uvědomuje, že je jeho matka hodně nemocná. „Nevím, jak se nakazila. Je ležák po mrtvici. Vím, že na tom není dobře. Je napůl ochrnutá, nemůže komunikovat, ale to trvá už tři roky. Byla naprosto v pořádku,“ popisoval Pavel Hlávka jednomu z lékařů. Žena zemřela o několik dní později.

Hlávka dorazil do nemocnice i s výše zmíněnými léky a snažil se personál donutit, aby je matce podali. Lékaři se mu to snažili vysvětlit, ale marně. „U vaší matky je akutní ledvinové selhání a já jí nemohu ivermektin podat,“ vysvětlovala na videu doktorka.

Hlávka se snažil telefonicky přemluvit také přednostu kliniky. Ten mu vysvětloval, že účinnost léku není prokázaná a nejsou prokazatelné výsledky ani doporučení odborných společností.

Nadávky si od obviněného vyslechl i další lékař a všemu byly přítomny další dvě pacientky, které na pokoji ležely. „Vidíte to, mohou zachránit i vás a neudělají to. Raději vás tu nechají umřít,“ tvrdil Hlávka.

Proti záběrům se ihned ohradil ředitel FN Plzeň Václav Šimánek a nemocnice podala trestní oznámení. „Svým chováním Hlávka zneužil důvěru všech přítomných, protože na oddělení pořídil nahrávky bez souhlasu zaměstnanců a o co hůře, i bez souhlasu vyobrazených pacientů. Nahrávky následně sestříhal a zveřejnil s cílem poškodit dobré jméno Fakultní nemocnice Plzeň,“ řekl Šimánek.

Zabíjejí pacienty, protože jim nepodávají účinné léky na covid (23. 2. .2022)

Autoři: ,