iDNES.cz

Mezi lidi chlapec přišel jen při nakupování, matka dostala podmínku

  16:22
Okresní soud v Tachově potrestal podmínkou padesátiletou ženu, která svého syna od jedenácti let izolovala od okolí. Po šesti letech skončil v ústavním zařízení, kde se musel učit komunikovat s ostatními.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Žena žila se synem na samotě na Tachovsku. Strach o dítě u ní převládl natolik, že ho uzavřela před světem. Chodila s ním sice do přírody, jezdili na kole, ale nestýkal se s vrstevníky a neměl žádné kamarády. Žena to okolí vysvětlovala tím, že je chlapec introvert.

Podle serveru Novinky.cz, který na případ upozornil, se chlapec dostal mezi lidi jen tehdy, když s ním šla matka na nákup. Chlapec vystřídal během tří let několik škol, nakonec přešel do domácí výuky. Individuální učební plán však žena neplnila, což byl také hlavní důvod, proč skončila před soudem.

„Se školskými zařízeními řádně nespolupracovala,“ vysvětlila soudkyně Okresního soudu v Tachově Petra Psohlavcová.

Podle spisu bylo těžké se se ženou na čemkoliv domluvit, byla podezíravá a kritická vůči svému okolí. Se synem nechodila ani na povinné pravidelné kontroly k pediatrovi, a to přesto, že chlapec trpěl závažným onemocněním. Absenci u pediatra žena vysvětlovala tím, že syn žádné potíže nemá, a tak nebyl důvod lékaře navštěvovat.

„Obžalovanou jsem uznala vinnou z trestného činu ohrožování výchovy dítěte. Vědomě porušila povinnosti vyplývající z rodičovské odpovědnosti. Uložila jsem jí trest při spodní hranici trestní sazby, a to podmíněný trest odnětí svobody v trvání šesti měsíců se zkušební dobou v délce osmnácti měsíců,“ sdělila soudkyně Psohlavcová. 

Výši trestu soudkyně odůvodnila tím, že matka byla už dost potrestána, když jí byl syn předloni na sklonku roku odebrán a vyrůstá v ústavním zařízení. „Letos mu bude 18 let,“ přiblížila Psohlavcová. 

S verdiktem ale nebyl spokojený státní zástupce. Podle něj je  nepřiměřeně mírný. Pro ženu požadoval trest odnětí svobody nejméně 12 měsíců, jehož výkon by byl podmíněně odložen na zkušební dobu. Podal proto odvolání a nově bude o případu rozhodovat plzeňský krajský soud.

Autor:
zpět na článek