Plzeňsko zasypal sníh, tisíce lidí jsou kvůli popadaným stromům bez proudu

  17:48
Kvůli hustému sněžení vyjížděli během neděle k téměř čtyřem stovkám nehod v Plzeňském kraji hasiči i policisté. Hasiči většinou kvůli popadaným stromům. Několik silnic bylo neprůjezdných, tisíce lidí byly bez proudu kvůli stromům spadlým na elektrické vedení.

Dopravní komplikace v Plzni (3. února 2019) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Hasi4i Plzeňského kraje mají na kontě 300 výjezdů, většinou k popadaným stromům, což byl podle Pavla Hrůši z krajského hasičského sboru v souvislosti s vlhkým těžkým sněhem, pod jehož náporem padaly stromy, rekord. Více výjezdů měli jen v souvislosti s vichřicí Herwart v roce 2017, a to 500.

Policisté do 16 hodin vyjeli v kraji k 52 dopravním nehodám, dále policisté asistovali u desítek pokácených stromů, které ležely přes silnici, další nehody však probíhaly bez asistence policie. Uvedla to policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Dva silniční tahy byly na několik hodin uzavřené, dopoledne u obce Zelená Lhota zablokoval cestu autobus, který nemohl jet dál, komunikace II. třídy u obce Šťáhlavy směrem na Lhůtu byla neprůjezdná po poledni kvůli několika spadlým stromům.

Fotogalerie

Na desítky minut zablokoval silnici trolejbus číslo 13, kterému podklouzla kola v Plzni Černicích. 

Jediným pozitivem bylo podle Ladmanové to, že většinou to byly jen menší dopravní nehody bez závažných následků, protože řidiči jezdili opatrně, proto ani hmotné škody nebyly tak vysoké.

Mluvčí společnosti ČEZ pro západní Čechy Michaela Jirovcová popsala, že jen dopoledne měli v nejhorší chvíli 11 poruch na vedení vysokého napětí, příčinou byl těžký sníh, který lámal stromy a ty pak padaly na vedení. 

„Některé stromy byly nalomené z předchozích kalamit,“ sdělila. Nejhorší situace byla dopoledne na Klatovsku, v okresech Plzeň-jih a Domažlice, nějaké poruchy byly i na Rokycansku. V poledne bylo v Plzeňském kraji 6 500 lidí bez proudu, počty postupně klesaly na 3 500. K večeru, jak se sněžení rozrůstalo, začalo kolabovat Tachovsko, kde je nyní kolem 3 500 lidí bez elektřiny. „V kraji je 16 poruch na vedení vysokého napětí,“ upřesnila Jirovcová.