iDNES.cz

Kamery pošlou pokutu za průjezd na červenou, hlídají první křižovatku v Plzni

  8:46
Průjezdy křižovatkami na červenou začne sledovat a trestat město Plzeň. Radnice už nechala nainstalovat první speciální kamerový systém na křižovatce na Karlovarské třídě u zastávky tramvají Pod Záhorskem. Ostrý provoz se rozjede v březnu.

Jako první bylo vybrané místo, kde někteří řidiči často jezdí příliš rychle i na červenou. Kamery se instalovaly minulý týden. Podobných systémů má po čase v Plzni fungovat víc a jejich umístění se bude měnit.

„Do konce února budeme systém testovat a zjišťovat, zda dělá správné fotografie a zda umíme údaje správně zavést do úředních agend a zajistit automatické psaní výzev hříšníkům. Předpokládám, že v prvním březnovém týdnu se rozjede provoz naplno,“ prohlásil Přemysl Švarc z plzeňského magistrátu.

U křižovatky je instalováno šest kamer. „Monitorují celkovou situaci ve sledované oblasti, ale také samostatná auta, jejich poznávací značku i podobu řidičů,“ vysvětlil Přemysl Švarc.

Záznamy projdou kontrolou přes městskou policii a pak poputují na úřad, který se zabývá přestupky. Tam budou vznikat výzvy adresované provozovatelům vozidel.

Křižovatka patří mezi pět nejrizikovějších ve městě

Systém přitom dokáže patřičné snímky přiřazovat k sobě. Město do zařízení investovalo přes šest set tisíc korun. Do konce roku mají v Plzni fungovat tři takové systémy.

Křižovatka pro premiéru nového monitorovacího zařízení byla vybrána na základě doporučení policistů. Ti vytipovali ve městě pět křižovatek, které jsou velmi rizikové, a po přímluvě starostky obvodu Plzeň 1 Heleny Řežábové přišla jako první na řadu ta na Karlovarské třídě.

„Víme, že tam řidiči červenou na semaforu často ignorují,“ řekl radní pro bezpečnost Martin Zrzavecký. Tvrdí, že v oblasti se prohřešku nejčastěji dopouštějí řidiči jedoucí směrem z centra města. Domnívá se, že to souvisí s tím, že před křižovatkou je na několika stovkách metrů povolená rychlost 70 kilometrů v hodině.

„Řidiči před křižovatkou včas nebrzdí a nejedou tam padesátkou, jak by měli. Ale na křižovatce se pohybuje dost chodců. Už se stalo, že tam člověka srazilo auto, které jelo na červenou,“ vysvětluje.

Zrzavecký tvrdí, že nový kamerový systém bude poměrně sofistikovaný a dokáže hříšníka usvědčit. „V případě průjezdu na červenou bude nejnižší sazba pokuty dva tisíce korun,“ řekl.

Například při překročení nejvyšší povolené rychlosti se pokuty pohybují zpravidla v rozmezí 500 až 700 korun.

Den stačí na přesunutí kamer hlídajících červenou jinam

Podle Zrzaveckého se průjezd křižovatkami na červenou v Plzni dosud kamerami systémově nehlídal. „Máme dnes několik úsekových měření rychlosti na Koterovské, Folmavské a Plaské ulici,“ uvedl.

Po spuštění nového systému na Karlovarské bude podle Zrzaveckého možné zařízení přesouvat po městě podle potřeby. „Dokážeme ho během jednoho dne přemístit jinam.“

Radní ujišťuje, že se kamery na plzeňských silnicích osvědčily. „Tam, kde jsou úseková měření, umíme doložit, že se výrazně snížila nehodovost i rychlost jízdy. Výsledky jsou v tom případě jasně vidět,“ konstatoval.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

zpět na článek