Nejprve zproštění, teď trest. Za udušení ženy jídlem má sanitářka podmínku

  10:24
Plzeňský okresní soud napodruhé potrestal bývalou sanitářku Fakultní nemocnice v Plzni, která podle státního zástupce nutila starší pacientce jídlo, přestože ho odmítala. Seniorka se pak soustem udusila. Zatímco poprvé soud obviněnou zprostil obžaloby z usmrcení z nedbalosti, dnes jí vyměřil podmínku.

Bývalá sanitářka Jitka Trhlíková u plzeňského okresního soudu. | foto: Petr Ježek, MF DNES

Obžalovaná uzavřela se státním zástupcem dohodu o vině a trestu a soud ji dnes schválil.

Jitku Trhlíkovou potrestal sedmi měsíci vězení s podmíněným odkladem na zkušební dobu 15 měsíců. Dále žena nesmí tři roky vykonávat práci nelékařského zdravotnického pracovníka. Verdikt je pravomocný.

„Trest odpovídá důkazům,“ řekla po vynesení rozsudku soudkyně a dodala, že verdikt nebude složitě komentovat, když došlo k dohodě.

Obžalovaná se k rozsudku odmítla vyjádřit. „Kdo na vlastní kůži nezažije práci sanitářky, nedokáže odhadnout, co se může stát. Dcera jednala v dobré víře. Na druhou stranu chápu pozůstalé, kterým zemřela babička,“ reagovala matka obžalované.

Za nedbalostní usmrcení devětasedmdesátileté ženy hrozilo Trhlíkové až šest let vězení. Okresní soud loni v červnu dvaatřicetiletou ženu nejprve zprostil obžaloby. Proti verdiktu se ale odvolal státní zástupce.

Odvolací senát krajského soudu pak věc vrátil k okresnímu soudu k novému projednání. Podle něj byly v jeho rozsudku rozpory.

Sanitářka podle soudní znalkyně pochybila, když starší pacientku nenechala první sousto rozkousat a dala jí do úst druhé. Pak z pokoje odešla, aniž by se přesvědčila, že žena jídlo snědla. Seniorka neměla v době podávání chleba zubní protézu, protože v nemocnici zhubla a náhrada jí padala.

Do pokoje se sanitářka vrátila až poté, co ji zalarmovalo tísňové volání spolupacientky. Spolu se zdravotní sestrou poskytovala dusící se ženě první pomoc. Ta ale ještě téhož dne zemřela. Tragédie se stala 17. února 2019 ve Fakultní nemocnici v Plzni na Borech.

Podle soudního lékaře pacientka interny zemřela na udávení.

Sanitářka se od počátku cítí nevinná. „Je mi líto, že jsem blbě zhodnotila své chování. K jídlu měli pacienti chleba s máslem a šunkovým salámem. Paní měla hypoglykemii, snažila jsem se ji nakrmit, aby neupadla do šoku. Asi dvakrát mi řekla, že nechce jíst. Okrájela jsem kůrky a chleba rozkrájela na kousky,“ řekla již dříve během hlavního líčení obžalovaná.

Dodala, že pacientka jí vždy odstrkávala ruku, že nechce jíst. „Já jsem se jí snažila za ruku chytit, aby něco snědla. Za bradu jsem jí rozhodně nedržela,“ dodala Trhlíková s tím, že když odcházela, pacientka seděla na posteli a vypadala normálně.

Vinu necítím, řekla sanitářka souzená za smrt pacientky (19. 2. 2020)

Autoři: ,