iDNES.cz

Soud zrušil zproštění sanitářky, kterou viní z udušení pacientky jídlem

  10:20,  aktualizováno  10:41
Odvolací senát Krajského soudu v Plzni vrátil případ smrti starší pacientky ve fakultní nemocnici k projednání okresnímu soudu. Ten zprostil obžaloby z usmrcení z nedbalosti bývalou sanitářku, která podle spisu pacientku nutila jíst, a to i přesto, že žena jídlo odmítala. Seniorka se pak soustem udusila.

Bývalé sanitářce hrozilo za usmrcení z nedbalosti až šest let vězení. | foto: Petr Ježek, MF DNES

Podle soudce krajského soudu jsou v rozsudku okresního soudu rozpory.

„Například v tom, že při pitvě se zjistilo, že u pacientky došlo k náhlému uzavření dýchacích cest. Přitom svědkyně uvedly, že se dusila, což je rozpor,“ uvedl soudce David Protiva.

Je také nespokojen s výrokem okresního soudu, který tvrdí, že pacientka si smrt spoluzavinila tím, že neřekla, že nechce jíst. Pouze odstrkovala sanitářce ruku. „Tento výrok se musí odmítnout,“ řekl Protiva.

Sanitářka podle soudní znalkyně pochybila, když pacientku nenechala první sousto rozkousat a dala jí do úst druhé. Pak z pokoje odešla, aniž by se přesvědčila, že jídlo snědla. Seniorka neměla v době podávání chleba zubní protézu, protože v nemocnici zhubla a náhrada jí padala.

Plzeňský okresní soud letos v červnu zprostil dvaatřicetiletou bývalou sanitářku Fakultní nemocnice v Plzni Jitku Trhlíkovou obžaloby z usmrcení z nedbalosti.

Proti verdiktu se však odvolal státní zástupce. Podle něj je obžalovaná odpovědná za smrt pacientky. Krmila ji i přesto, že žena jíst nechtěla. Pak odešla z pokoje, aniž by se přesvědčila, že pacientka sousto spolkla.

Podle rozsudku okresního soudu obžalovaná jednala v dobré víře, snažila se pacientku přesvědčit, aby jedla, protože měla zdravotní problémy. Nebylo prokázáno, že by obžalovaná porušila nějakou důležitou povinnost či předpisy.

„Nikde není uvedena povinnost, že by musela hlásit problémy se stravou či kontrolovat, zda pacient má, nebo nemá jídlo v ústech. Znalci dospěli k závěru, že není možné ji uznat vinnou. Nebyla prokázána přímá souvislost mezi krmením nemocné a jejím úmrtím,“ odůvodnila v červnu verdikt soudkyně.

Podotkla ovšem, že podle soudu pochybila nemocnice. „Nikdo neřešil, že paní měla stavy zmatenosti a odmítala přijímat potravu,“ dodala soudkyně.

Devětasedmdesátiletá pacientka interny zemřela ve Fakultní nemocnici v Plzni na Borech v únoru 2019. Podle soudního lékaře na udávení, kdy došlo k náhlému ucpání cest dýchacích objemným soustem jídla.

Lékař však dospěl k závěru, že nelze jednoznačně prokázat přímou souvislost mezi krmením nemocné a jejím úmrtím. Dávení se jídlem může mít dvě různé podoby. Časté je lapání po dechu, kašel, neklid, modrání obličeje. Existuje ale ještě druhá možnost, kdy projevy dušení nejsou viditelné, ale dojde k zástavě srdce.

Do pokoje se sanitářka vrátila až poté, co ji zalarmovalo tísňové volání spolupacientky. Spolu se zdravotní sestrou poskytovala dusící se ženě první pomoc. Ta ale ještě téhož dne zemřela.

Sanitářka se od počátku cítí nevinná. „Je mi líto, že jsem blbě zhodnotila své chování. K jídlu měli pacienti chleba s máslem a šunkovým salámem. Paní měla hypoglykemii, snažila jsem se ji nakrmit, aby neupadla do šoku. Asi dvakrát mi řekla, že nechce jíst. Okrájela jsem kůrky a chleba rozkrájela na kousky,“ řekla již dříve během hlavního líčení obžalovaná.

Dodala, že pacientka jí vždy odstrkávala ruku, že nechce jíst. „Já jsem se jí snažila za ruku chytit, aby něco snědla. Za bradu jsem jí rozhodně nedržela,“ dodala Trhlíková s tím, že když odcházela, pacientka seděla na posteli a vypadala normálně.

„Když sanitářka odešla, paní začala vyvalovat oči, rudnout. Říkala jsem jí, ať se napije, ale v hrnečku neměla žádnou vodu. Sanitářka jí vodu z konvice nenalila a sama si ji nemohla nalít, na to byla slabá. Začala jsem proto zvonit. Když přišla sanitářka, začala ji vyndavat chleba z pusy, ta druhá ji posadila a bouchala jí do zad, resuscitovali ji, ale nešlo to,“ vypověděla u soudu spolupacientka.

Podle ní si poškozená během dne na nic nestěžovala. Jedla jogurty, přesnídávky, polévky, ale tuhou stravu odmítala.

Vedení nemocnice po podezřelém úmrtí starší pacientky sanitářku přeřadilo ke sterilizaci nástrojů. V květnu byla ale propuštěna, protože přišla do práce opilá.

Za údajné hrubé chování vůči jiné pacientce jí zaměstnavatel již dříve na tři měsíce odebral osobní ohodnocení. Sanitářka vysvětlila, že se pacientce snažila měřit tlak, ale ona házela rukama. Chytila ji proto za ruku a přidržela u postele. Celé to viděl syn pacientky, který si stěžoval.

Vinu necítím, řekla sanitářka obžalovaná za smrt pacientky (19. 2. 2020)

19. února 2020

Autoři: ,
zpět na článek