Rooseveltův most v Plzni je ve špatném stavu, kvůli opravám ho zavřou

  17:58
Řidiči se budou muset připravit na další omezení v centru Plzně. V létě se zhruba na čtyři měsíce uzavře pro osobní automobilovou dopravu Rooseveltův most. V plánu je obnova horní vrstvy vozovky a výměna povrchu chodníků.

Rooseveltův most v Plzni se letos zhruba na čtyři měsíce uzavře pro osobní automobilovou dopravu. Kvůli opravě. (8. 2. 2019) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Zastupitelé Plzně už schválili návrh, podle kterého město na opravu mostu pošle 29,5 milionu korun.

Opoziční zastupitele zvolené za Piráty zpráva o nedobrém stavu mostu zarazila. „V materiálech pro zastupitelstvo je uvedeno, že se má jednat o bezodkladnou opravu. Stav mostu je hodnocen na pátý stupeň ze sedmi. Překvapilo mě, že se o tom dosud nevědělo,“ prohlásil Pavel Bosák.

Předseda plzeňských Pirátů Pavel Šrámek má pocit, že se kondice mostu mohla přiblížit k havarijnímu stavu. „Možná by bylo dobré mosty víc sledovat,“ řekl.

Poukázal na to, že v jiných městech se v poslední době objevily právě s mosty značné problémy.

Ondřej Vohradský ze Správy veřejného statku města ujišťuje, že Rooseveltův most není ve stavu, kdy by byl jakkoliv nebezpečný.

„To, že je v informativní zprávě uvedeno, že je ve špatném stavu, neznamená, že by mohl spadnout,“ zdůrazňuje.

Rooseveltův most

Stavba má podle něj poškozené mostní závěry, které ji zajišťují z hlediska teplotní roztažnosti. „Závěry se tedy budou vyměňovat. Počítáme také s výměnou povrchu chodníků,“ vysvětluje Vohradský.

Na chodnících je problém s kamennými deskami, které se uvolňují. „V plánu je také obnova horní vrstvy vozovky,“ nastínil.

Práce na Rooseveltově mostě budou mít mnohem menší rozsah než při nedávné rekonstrukci sousedního mostu Generála Pattona. „V tomto případě jsou izolace v pořádku a do mostu neteče,“ říká Vohradský.

V rámci oprav Rooseveltova mostu se budou také stabilizovat věže se schodišti vedoucími na nábřeží.

Most by měl být pro osobní automobilovou dopravu uzavřený zhruba čtyři měsíce, z nich dva budou červenec a srpen. „Pro autobusy veřejné dopravy bude uzavírka platit pouze šest týdnů,“ vysvětlil Vohradský.

Rooseveltův most v Plzni se dříve nazýval Saský. Původní kamenný tříobloukový most přes řeku Mži začal sloužit na konci 19. století. V 80. letech minulého století byl ale radikálně přestavěný.

Dopravní specialista Správy veřejného statku Vohradský prohlásil, že v Plzni jsou na tom nyní mosty relativně dobře.

„V havarijním stavu je pouze jediný, a to lávka v lese v Zábělé. Dřevěné oblouky zasáhla hniloba a bude nutné je vyměnit,“ prozradil.

V šesté kategorii, která označuje velmi špatný stav, prý v současnosti není v Plzni žádný most. Sedm jich bylo vedeno v páté kategorii pro špatný stav. Dva případy se ale už podařilo vyřešit.

A například rekonstrukce mostu mezi Liticemi a Valchou přijde na řadu v příštím roce. Letos je v plánu ještě oprava mostu přes Úhlavu v Radobyčicích. V Plzni je celkově 113 mostů a lávek.