Oslněný řidič autobusu srazil cyklistu, soud jeho stíhání zastavil

  16:00
Okresní soud v Klatovech podmíněně zastavil trestní stíhání řidiče autobusu, který před dvěma lety přehlédl a srazil cyklistu, protože ho oslnilo slunce. Obě strany se krátce před hlavním líčením dohodly a šofér uhradil poškozenému vzniklou nemajetkovou škodu.

Okresní soud v Klatovech. | foto: Petr Ježek, MF DNES

„Poškozený převzal od obžalovaného částku dvacet tisíc korun jako doplatek náhrady za nemajetkovou újmu. Tím poškozený považuje svůj nárok za vypořádaný. Obě strany s dohodou souhlasí, proto se trestní stíhání podmíněně zastavuje,“ uvedla v usnesení soudkyně Martina Šimánková a stanovila řidiči zkušební dobu na 18 měsíců.

Dále uvedla, že pětašedesátiletý muž se k trestnému činu doznal. Za těžké ublížení na zdraví mu hrozily až čtyři roky vězení. Dnešní verdikt je pravomocný.

Obžalovaný dostal loni v listopadu trestním příkazem desetiměsíční podmínku se zkušební dobou na dva roky a zákaz řízení na tři roky. S tím ale šofér nesouhlasil a podal odpor. Ve věci proto muselo být nařízeno hlavní líčení.

Nehoda se stala 15. prosince 2017. Autobus jel od Klatov směrem na Nýrsko. Před Janovicemi nad Úhlavou řidiče oslnilo slunce a srazil tehdy osmatřicetiletého cyklistu, který je před ním.

„Nepřizpůsobil rychlost jízdy povětrnostním podmínkám,“ uvedla soudkyně.

Cyklista skončil v příkopu se zlomenými žebry, otřesem mozku, zhmožděným hrudníkem, poraněnou páteří a dalšími zraněními. Po kolizi zůstal několik dní v péči lékařů.

Autoři: ,