V rekreačních oblastech na západě Čech jsou místo cizinců hlavně Češi

  10:12
Hoteliéři a majitelé kempů na západě Čech jsou vesměs spokojeni, že i přes jarní epidemii covid-19 mají na začátku prázdnin podobnou obsazenost, jako v předchozích letech. Jen místo cizinců k nim míří Češi.

Výletní loď je jednou z oblíbených atrakcí přehrady Hracholusky | foto: Martin Polívka, MF DNES

Lidé z Česka nezůstali doma a chtějí volno co nejvíce vyplnit zážitky. V Plzeňském kraji to hlásí hoteliéři, kempy i infocentra. Zklamaní jsou ale ti, kteří sází při ubytovávání jen na seniory. Část z nich se totiž koronavirové nákazy bojí a dovolenou odřekla.

Potvrzuje to například Michal Zeman, provozovatel Hotelu Brdy a penzionu Joachim Lewidt ve Spáleném Poříčí. Ten má sice hotel vyprodaný na dva roky dopředu, ale zarezervované pobyty jsou v těchto dnech obsazené jen ze dvou třetin. „Ze skupiny 48 hostů, které hotel pojme jich třetina třetina nedorazí. Senioři jsou ze všech stran masírovaní strachem z covid-19, proto nechtějí přijet. Nebo říkají, že děti jim zájezd nedovolily či rozmluvily, proto zarezervovaný pobyt stornují,“ popsal Zeman, který se soustřeďuje ve Spáleném Poříčí jen na seniory.

V programu, který je uzpůsobený jejich potřebám, pro ně pořádá koncerty, výlety či naučné akce. Hotel Zeman mohl po odeznění epidemie otevřít už 25. května, ale odložil to až na polovinu června. Důvod? Senioři se dříve báli přijet.

Téměř zaplněný, což zhruba odpovídá stavu jako před rokem, je kemp Radost u Hracholuské přehrady. Pojme 600 lidí, kteří se ubytovávají v chatkách, buňkách, maringotkách, stanech nebo v přívěsech. „Návštěvnost se ve srovnání s loňskem nesnížila, ale zvýšil se podíl Čechů, ten byl loni dvoutřetinový, letos tvoří Češi většinu hostů. Nahradili hlavně Němce či Holanďany. Teď je tu cizinců pouze pár - jeden Holanďan a pár Rusů žijících v Německu či Česku,“ popsal situaci vedoucí recepce Vít Zíka.

V železnorudském infocentru je stále živo

Při prodlouženého víkendu 4. až 6. července musel dokonce zájemce o pobyt odmítat, protože se už do zaplněného kempu nevešli. Lidé si podle Zíky mají ještě šanci pobyt rezervovat. „Třeba na druhou polovinu srpna ještě žádnou rezervaci nemáme, tak to ale chodí každý rok,“ připomněl.

Iva Juhová z Informačního centra Železná Ruda uvedla, že lidé na Šumavu kvůli covid-19 nezanevřeli, a na dovolenou sem jezdí. Do infocentra jich denně přijde kolem 400, což odpovídá zhruba loňskému stavu ve stejné době.

„V infocentru se, lidově řečeno, dveře netrhnou. Lidé zájem o Šumavu mají, jsou rádi, že z vězení domova a z roušek konečně vyklouzli. Přijeli z celé republiky,“ shrnula Juhová.

I v infocentru platí, že o co méně přijelo zahraničních turistů, o to více dorazilo Čechů. „Ale i Němci už se postupně vracejí,“ podotkla Juhová.

Devět z deseti lidí, kteří letos plánují dovolenou, ji hodlají minimálně část strávit v České republice. Podle informací ČTK většina dává přednost poznávání a nejčastěji chtějí do jižních Čech nebo na jižní Moravu, naopak příliš velký zájem není o severozápadní Čechy, Prahu ani její okolí.

Do zahraničí se tento rok chystají vydat dvě pětiny oslovených, vyplývá z červnového průzkumu společnosti STEM/MARK pro iniciativu Zachraňme turismus. Mezi nejoblíbenější turistické regiony, které by lidé rádi navštívili, patří Šumava (58 procent), jižní Morava (54 procent) a jižní Čechy (49 procent).

Jihomoravský a Jihočeský kraj by téměř třetina lidí, kteří plánují tuzemskou dovolenou, navštívila i bez slev. Valná většina lidí plánuje strávit dovolenou v ubytovacím zařízení, přibližně čtvrtina zůstane o dovolené doma nebo na chatě, případně bude trávit volno u svých blízkých na návštěvě.

Typická letošní dovolená bude mít podle průzkumu především poznávací charakter, a to hlavně v případě mladých párů nebo rodin. Celkově ji preferuje 43 procent dotázaných.

Vodní záchranáři hlídkují na Hracholuskách nepřetržitě (4. července 2019)

4. července 2019