Muž chtěl prodat ohrožené raky říční, inzerát k němu dovedl policii

  16:20
Pozornosti klatovských kriminalistů neušel inzerát nabízející k prodeji kriticky ohrožené raky říční. Jak se ukázalo, nabídku podal čtyřiadvacetiletý muž ze Strakonicka.

ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Muž ze Strakonicka letos v polovině července na internetových stránkách zveřejnil inzerát, kde nabízel k  prodeji pět raků říčních.

„Podezřelý věděl, že korýši se nacházejí v korytě vodního toku u jedné z obcí na jižním Plzeňsku a byl srozuměn s tím, že se jedná o chráněný druh živočicha,“ sdělila policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Kriminalisté muže vypátrali a ve zkráceném přípravném řízení mu sdělili podezření z přečinu neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami.

„Podle zákona o ochraně přírody a krajiny je zakázáno škodlivě zasahovat do přirozeného vývoje zvláště chráněných živočichů, zejména je chytat, chovat v zajetí, rušit, zraňovat nebo usmrcovat. Není dovoleno sbírat, ničit, poškozovat či přemisťovat jejich vývojová stádia nebo jimi užívaná sídla. Je též zakázáno je držet, chovat, dopravovat, prodávat, vyměňovat, nabízet za účelem prodeje nebo výměny,“ vyjmenovala Ladmanová.

Dodala, že právě rak říční patří mezi kriticky ohrožený druh. Muži nyní hrozí až tříletý pobyt za mřížemi.

Autor: