Vedení Plzeňského kraje je v karanténě, radní se nakazila koronavirem

  14:04,  aktualizováno  14:54
Členové rady Plzeňského kraje včetně hejtmana jsou v karanténě. U jedné členky se totiž potvrdila nákaza koronavirem. „Dnes jsme dostali informaci, že máme být v karanténě. Jde o osm zbylých členů rady a další osoby, které se účastnily posledního jednání rady,“ uvedla mluvčí hejtmanství Alena Marešová.

ilustrační snímek | foto: Jindra Radová

Hygienici nyní mapují další lidi, se kterými se nakažená radní dostala do styku. 

„Všichni se nyní podrobíme testům a podle informací od hygieniků bychom výsledky mohli znát do dvou dnů,“ dodala Marešová s tím, že poslední jednání rady se uskutečnilo 16. března. Také sama mluvčí je v nařízené karanténě. Informaci se dozvěděla dnes ráno. 

Od čtvrtka je v karanténě také hejtman Josef Bernard. Test již má za sebou, nyní čeká na jeho výsledek. „V karanténě budu minimálně do příštího pondělí. Cítím se naprosto zdráv. Moje činnost v krizovém štábu není nijak narušena,“ ubezpečuje hejtman na Facebooku. 

„Ještě včera jsem byl v práci, ode dneška jsem v karanténě,“ uvedl náměstek hejtmana Ivo Grüner. Ten teprve čeká, až mu výjezdová skupina zdravotníků přijede odebrat vzorek na testování koronaviru. 

Koronavirus v Česku

Grüner už přitom byl jednou na koronavirus testován. Od pondělí minulého týdne měl totiž chřipku. Když se mu udělalo lépe, nechal se otestovat. Výsledek byl negativní. Teď tedy politik bude na výsledky čekat znovu. 

Od dětí a manželky prý oddělený není, protože by to bylo zbytečné, když se s nimi v uplynulých dnech stýkal.

Pozitivně testovanou kolegyni prý viděl naposledy 16. března. „Pokud jsem COVID-19 chytil, rodina ho chytila také,“ sdělil s tím, že všichni jsou doma a nikam nechodí.  

Náměstkovi hejtmana Pavlu Čížkovi hygienici dnes oznámili, že by v karanténě měl být do této neděle. Vzorky na testování mu výjezdový tým odebere v pátek. 

„Žádné příznaky nemám, doporučení hygieniků budu respektovat,“ uvedl. Za poslední dva týdny byl na jednání na krajském úřadě jen dvakrát, protože to bylo nezbytně nutné. Jinak pracuje z domova. 

Mluvčí krajského úřadu podotkla, že nařízená karanténa nijak zásadně neomezí chod úřadu. Podle ní většina úředníků již pracuje z domova, využívají telekonference, a pokud někdo do budovy dochází, střídá se s dalšími zaměstnanci tak, aby se nepotkávali.  

K dnešnímu dni je v Plzeňském kraji 44 pozitivních lidí na COVID-19. Vyšetřeno bylo 1 477 osob. Nejvíce nakažených lidí je na Domažlicku, a to 19. Na druhém místě je Plzeň se 13 nemocnými.