V Plzeňském kraji se objevila další ptačí chřipka, tentokrát v Hněvnicích

  14:12
Veterináři potvrdili další ohnisko ptačí chřipky v České republice. Tentokrát se onemocnění vyskytlo u malochovu drůbeže v Hněvnicích na Plzeňsku.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel PešekMF DNES

Chovatel v malochovu drůbeže v Hněvnicích nahlásil veterinární správě úhyn šesti slepic z celkového počtu 51 kusů.

Inspektoři následně odebrali vzorky uhynulé drůbeže a zaslali je k vyšetření Státnímu veterinárnímu ústavu Praha.

„Laboratoř potvrdila vysoce patogenní ptačí chřipku subtypu H5N8,“ sdělil mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Zbývajících 44 slepic a kachen bylo utraceno. Stejně jako v předchozích případech bylo vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech byla vyhlášena  mimořádná veterinární opatření.

V jejich rámci bude zejména omezen pohyb drůbeže do a z pásem a budou provedeny soupisy chovů drůbeže.

V Plzeňském kraji se jedná o již druhý potvrzený případ ptačí chřipky. V polovině února to bylo ve Bzí u Přeštic na Plzeňsku. Tady uhynulo šest slepic, zbývajících 15 bylo též utraceno.

Celkově se již jedná o osmé ohnisko ptačí chřipky v Česku. Po necelém roce se nemoc poprvé objevila 22. ledna v malochovu drůbeže v obci Dlouhá Lhota u Tábora v Jihočeském kraji. Nákazu do chovu s velkou pravděpodobností zavlekly divoké kachny z blízkého rybníka.

Následoval malochov v Podolí u Jankova na Benešovsku ve Středočeském kraji a v Ronově nad Doubravou na Chrudimsku v Pardubickém kraji. Nákaza se prokázala také u jedné labutě nalezené na řece Otavě ve Strakonicích v Jihočeském kraji. Čtvrté letošní ohnisko ptačí chřipky bylo ve stejném kraji, a to v Katovicích na Strakonicku.

Následovala již zmíněná ves Bzí a virus byl poté potvrzen u pěti uhynulých labutí u jezera Velký Písečák v Příšovicích v Libereckém kraji.  O 300 kusů drůbeže přišel chovatel v Horní Cerekvi na Pelhřimovsku na Vysočině. Následovala uhynulá labuť na Labi v Nymburce ve Středočeském kraji.

Sedmé letošní ohnisko ptačí chřipky v České republice se nachází v malochovu drůbeže v obci Rojice na Strakonicku.