Kvůli třem onemocněním covidem zrušili v Přešticích dvě velké akce

  9:02
Ve třech přeštických institucích onemocnělo covidem v posledních dnech po jednom člověku. Vedení města proto raději zrušilo soubor koncertů Přeštická lávka i víkendové pivní slavnosti.

Na jaře dostaly roušky v Přešticích i sochy prasat. (24. března 2020) | foto: Martin Polívka, MF DNES

Před velkým dilematem stálo tuto středu vedení Přeštic. Ve chvíli, kdy byly ve městě tři potvrzené případy covidu-19, se měli rozhodnout, zda zruší dvě velké kulturní akce. Nakonec je opravdu zrušili a nesetkali se prý s příliš velkým pochopením. „Na začátku epidemie lidé oceňovali politiky za to, že s pomocí restriktivních opatření veřejnost chránili, dnes se situace obrátila,“ myslí si místostarosta Přeštic Marek Krivda (TOP 09).

Na otázku, zda se nejedná o přemrštěnou reakci úřadu, když byly ve městě tři případy, sdělil, že ještě ve středu v půl osmé ráno úřad počítal s pořádáním akcí. „Dvoudenní víkendové pivní slavnosti jsme rušit nechtěli, mluvili jsme dokonce o tom, že když všichni vše budeme rušit, společnosti také neprospějeme. Proto jsme usilovně pracovali na opatřeních, aby slavnosti mohly proběhnout a byly bezpečné,“ popsal Krivda.

Ve středu v půl osmé ráno byli se starostou dokonce na krajské hygieně, kde opatření konzultovali. „Měli jsme dokonce objednáno tři čtvrtě kilometru plotu, kterým bychom zajistili bezpečnost akce, ale kolem deváté hodiny jsme akci stopli z obavy, aby se covid-19 nerozšířil,“ popsal místostarosta, který prý měl rozhořčený telefonát od jednoho ze stánkařů, který nakoupil potraviny a chtěl je na slavnostech prodat.

Koronavirus mají pracovníci tří přeštických institucí. Nákaza se objevila na stavebním úřadě, v mateřské a základní umělecké škole. Místa jsou proto až do odvolání zavřena. V karanténě se ocitly desítky lidí. „Minimálně dva ze tří případů jsou lidé, kteří byli v Mariánských Lázních,“ sdělil Krivda.

Podle hygieniků není situace ve městě vážná, nechystají proto zavést mimořádná opatření.

Koronavir se objevil u dvou kantorů

Onemocnění covid-19 se nejdříve projevilo na základní umělecké škole. Minulý týden se všichni učitelé sešli na poradě. Za několik dní se u jednoho z nich vyskytly zdravotní problémy. Následný test pak potvrdil koronavirus. Do karantény proto muselo 17 kantorů, kteří už také podstoupili odběry.

„Naštěstí výsledky jsou u všech negativní. Musím říct, že mi spadl kámen ze srdce,“ přiznal ředitel Miroslav Vacek. Pedagogy čekají ještě kontrolní testy. Základní umělecká škola zatím nefunguje. „Pokud vše dobře půjde, výuka by se měla vrátit do normálu snad už devátého září,“ doplnil Vacek.

Nákaza se prokázala také u učitelky tamější mateřské školy v Gagarinově ulici. Informaci upřesnila Jitka Průchová z protiepidemického odboru krajské hygienické stanice. Ředitelka Jitka Erbenová nechtěla situaci blíže komentovat. Na webových stránkách ovšem visí zpráva o události s tím, že zařízení je uzavřené až do odvolání. 

Školku navštěvuje více než 80 dětí, o něž se stará šest kantorek a dvě asistentky pedagoga. Třetím nemocným je zaměstnanec přeštického stavebního úřadu. Průchová ubezpečila, že situace ve městě není dramatická. „Nedá se mluvit o dalším ohnisku, jako bylo například v Tatiné na Plzeňsku. Riziko komunitního šíření tam není. Proto ani neplánujeme zavádět nějaká plošná opatření,“ vysvětlila.

A které akce budou zrušeny? V pátek měl proběhnout soubor koncertů Přeštická lávka a o víkendu Přeštické pivní slavnosti. „I přes naši intenzivní snahu o zajištění všech možných opatření, jako je rozdělení areálu na sektory, kontrola počtu návštěvníků, používání ochranných prostředků, umístění dezinfekce, která jsme konzultovali přímo s vedením Krajské hygienické stanice v Plzni, nechceme nikterak ohrozit vaše zdraví. Je nám to velice líto,“ uvedl starosta Přeštic Karel Naxera na zpravodajském přeštickém Facebooku janochinfo.cz.

Smutní jsou někteří další místní podnikatelé. Restaurace a pivovar U Přeška se prý na akci připravovala celý rok a dva dny předtím se tu dověděli, že nebude. „Během nouzového stavu jsme přišli o tržby, protože jsme mohli prodávat jen přes okénko, teď nám covid zasadil další ránu, přijdeme o desítky tisíc korun na tržbách, nemůžeme ale nic dělat,“ posteskla si provozní Denisa Kolaříková.