Pletu si dny, jsem zmatený, řekl senior souzený za tragický požár ubytovny

  10:06,  aktualizováno  11:07
Plzeňský okresní soud začal projednávat tragický požár ubytovny v Plzni, při kterém zemřela mladá žena a dalších 12 lidí se zranilo. Z obecného ohrožení z nedbalosti je obžalovaný dvaasedmdesátiletý muž, v jehož pokoji začalo v září 2018 hořet. Podle závěrů vyšetřování oheň vznikl od hořící svíčky.

Tragédie se stala 11. září 2018 ráno na ubytovně na Karlově. Požár vypukl v pokoji, kde spal obžalovaný senior Milan Nosek. Byl tehdy opilý.

Podle státního zástupce měl na televizi postavenou hořící svíčku, kterou omylem shodil na zem, kde byly letáky. Ty začaly okamžitě hořet.  

Plameny se rychle rozšířily po celém objektu, kde v té době bylo 42 lidí. Při požáru se zranilo dvanáct lidí. Dva z nich byli hasiči.

Důvodem rychlého šíření požáru bylo podle žalobce také to, že nebyly zavřené protipožární dveře mezi jednotlivými bloky dvoupodlažní budovy. 

Ostatní z řad ubytovaných utrpěli popáleniny prvního a druhého stupně a nadýchali se zplodin. Utrpěli ale také poranění dolních končetin a pánve. Způsobili si je, když se snažili zachránit a skákali ven z objektu. 

Státní zástupce například uvedl, že jeden ze zraněných mužů vyskočil z okna a tím si způsobil několik vážných zlomenin a musel na operaci. Kromě toho utrpěl popáleniny na těle včetně ožehnutí obličeje. Další z ubytovaných si při skoku zlomil obě nohy a čekají ho ještě další operace. 

Plameny popálily také obžalovaného, který nahý vyběhl ven.

V současnosti žije Nosek mezi bezdomovci v Praze. Policisté po něm letos v dubnu vyhlásili pátrání, protože ho nebylo možné předvolat k hlavnímu líčení.

„Důchod mám, ale před pěti měsíci mi ho sebrali exekutoři z Plzně a od té doby ho nedostávám. Žiju z toho, co mi kdo dá. Občas se napiju, ale problémy s alkoholem nemám,“ řekl dnes u soudu obžalovaný. Tvrdí, že si plete dny, je zmatený, špatně vidí a slyší a má zdravotní problémy. 

Na otázky ohledně tragického požáru odmítl odpovídat s tím, že mu není dobře. 

Požár způsobil škodu vyčíslenou na téměř 30 milionů korun. Majitelům objektu vznikla škoda přes 21 milionů, další škoda vznikla na vybavení, na vozidlech.  

Druhý den našli vyšetřovatelé na spáleništi torzo těla šestadvacetileté ženy, která v době požáru spala. 

Hlavní líční bude pokračovat v dalších dnech. Seniorovi hrozí až deset let vězení. 

Hasiči likvidují požár ubytovny v Plzni na Karlově (11. 9. 2018)


Autor: