Dron přesně ukázal ohniska požáru, výrazně pomohl hasičům v lese u Plzně

  9:58
Při hašení pondělního požáru lesa mezi Chotíkovem a vrchem Krkavec na okraji Plzně významně pomohl hasičům dron. Díky záběrům z termokamery viděli ohniska požáru, kde byla nejvyšší teplota, a nedohašená místa. Záběry pak využili piloti vrtulníku s bambivakem.

Hasiči si k velikonočnímu požáru lesa mezi Plzní a Chotíkovem povolali na pomoc specialisty z magistrátní Správy informačních technologií (SIT) s drony.

„Pro nás to byl pátý ostrý zásah. Pro hasiče je důležité, že vidí celou oblast z nadhledu. Používáme drony s duálními kamerami. Na velkém monitoru, který hasič na zemi sleduje, tak může vidět jak klasický záběr, tak po přepnutí obraz z termokamery. Tak mohou identifikovat například ohniska požáru, kde je nejvyšší teplota. Například při hašení v lese pomocí termokamery z dronu hasič na monitoru vidí, když někde zůstanou nedohašená místa. Při pondělním požáru u Chotíkova se na základě záběrů z dronu navigovali piloti vrtulníku, kam přesně zaměřit vodu vypouštěnou z bambivaku,“ popsal ředitel SIT Luděk Šantora.

V posledním roce piloti dronů pomáhali hasičům záběry z výšky při zářijovém tragickém požáru ubytovny v Plzni, při pádu vrtulníku do haly na Nové Hospodě nebo zřícení části domu u hlavního vlakového nádraží.

Šantora vysvětlil, že u velkých požárů hasiči oceňují záběry spíše z boku, než nad středem hořícího objektu.

„Když nás hasiči na místo povolají, říkají našim operátorům, co ze vzduchu potřebují vidět. Kluci řídící drony musejí brát v úvahu počasí a termiku, která vzniká při požárech. Musejí počítat s tím, že vzduch stoupající od ohně je teplý a řidší, dron pak má větší spotřebu, aby se udržel v potřebné letové hladině. V krajním případě hrozí jeho přehřátí a pád,“ vysvětlil Šantora.

Když v loňském roce havaroval v Plzni vrtulník a jeho trosky zůstaly zaklíněné v proražené střeše nebo po zborcení části domu u vlakového nádraží, piloti s drony prozkoumávali rozsah poškození budov. Statici na bezpečném místě mohli na monitoru sledovat rozsah poškození a stanovit, co se musí strhnout okamžitě, aby se budovy nezbortily například na vyšetřovatele.

Požár lesa z termovize hasičů (22. 4. 2019)

22. dubna 2019

K pondělnímu požáru lesa u Chotíkova vyjížděli hasiči před 16. hodinou. Postupně se na místo sjelo šestnáct profesionálních a dobrovolných hasičských jednotek. Hořet začalo na dvou místech současně.

Do boje s ohněm byl povolán i policejní vrtulník, který na zasaženou plochu shodil dvacet bambivaků. V každém shozu bylo 800 litrů vody.

Podle mluvčího krajských hasičů Petra Poncara oheň zasáhl šest hektarů lesa, škoda byla předběžně odhadnuta na 900 tisíc korun.

Hasiči zůstávali na místě po celou noc z pondělí na úterý. „V úterý se hasiči z třinácti jednotek zaměřili na prolévání půdy. Odpoledne se jejich počet snížil, po 21. hodině už to byly jen dvě,“ vysvětlil Poncar.

Dodal, že dvě jednotky budou sledovat situaci na místě minimálně ještě do čtvrtka. „Zřejmě tam hasiči ale zůstanou déle, protože se stále objevují lokální ložiska požáru,“ uzavřel mluvčí.

Příčina požáru zatím není známa.

Rozsáhlý požár na severním okraji Plzně (22. 4. 2019)

22. dubna 2019

Autor: