Snad kolotoče na louce u Jiřího rozjedeme, věří v Plzni lidé od atrakcí

  9:50
Na louce u svatého Jiří v Plzni rozložili provozovatelé kolotoče a houpačky. Jestli je však v sobotu rozjedou, zatím není jisté. Ještě dnes se má uskutečnit další jednání o stanovení detailních podmínek, za jakých je možné akci uskutečnit. V Plzeňském kraji by byla první svého druhu v tomto roce.

„Není to klasická pouť, na jakou byli Plzeňané zvyklí, přijel lunapark. Atrakce jsou dále od sebe a je jich méně. Ve srovnání s poutí jich není ani polovina. My i návštěvníci musíme striktně dodržovat všechna protipandemická nařízení,“ vysvětlil organizátor akce Vlastimil Lagron.

Mluvčí plzeňské části Doubravka Jan Švábek uvedl, že byli o akci informováni. Pronajaté pozemky nejsou města.

Když se už druhý rok za sebou nemohla uskutečnit kvůli koronaviru plzeňská pouť v obvyklém termínu kolem 24. dubna, její organizátoři začali s postupujícím rozvolňováním vymýšlet, kdy by do Plzně mohli přijet.

Nejprve uvažovali o konci září. Nakonec přijeli už na začátku června. Když se atrakce rozjedou, obsluha i návštěvníci budou muset podle Vlastimila Lagrona používat respirátory nebo roušky. 

Zároveň podle něj budou muset mít pro případnou kontrolu negativní PCR test, který není starší sedmi dnů, antigenní test s negativním výsledkem mladší 72 hodin nebo doklad o prodělání onemocnění covid-19 před méně než 180 dny. I na očkované se vztahují stejná opatření jako například při návštěvě restaurace. Výjimku z povinnosti nosit roušku nebo respirátor mají podle aktuálně platných nařízení jen děti do šesti let věku.

„My zákazníky kontrolovat nebudeme, jestli mají potřebná potvrzení. Ani nemůžeme. Od toho jsou jiné orgány. Co se týká nás, budeme průběžně vše desinfikovat. I naši lidé musejí mít potřebná potvrzení a testy. Navíc opatření, která musejí všichni dodržovat, budou všude na tabulích i na atrakcích,“ vysvětlil Lagron.

Plánovaný provoz

  • 5. června: 10 - 22 hodin
  • 6. června: 10 - 21 hodin
  • 7. - 10. června: 15 - 21 hodin
  • 11. června: 15 - 22 hodin
  • 12. června: 10 - 22 hodin
  • 13. června: 10 - 21 hodin

Na louky kolem svatého Jiří začaly provozovatelé navážet atrakce v pondělí, od úterý je stavěli. Protože v posledních týdnech hodně pršelo, na vyzkoušená tvrdá a suchá místa stavěli ty nejtěžší atrakce. 

Kvůli dodržení všech pravidel je na loukách necelá polovina houpaček, kolotočů i dalších zařízení postavených pro zábavu dětí i dospělých. 

Nechybí mezi nimi kolotoč, ve kterém sedátka vyjíždějí do výšky přes 30 metrů. 

Aby se lidé neshlukovali, provozovatelé atrakcí vymýšleli, jak to zařídí. Nakonec kolem každé z atrakcí budou vymezené oddělené zóny. Ve vnější zůstanou lidé, kteří se jen přišli podívat, do vnitřní budou postupně vpouštěni ti, kteří se půjdou svézt. 

I při čekání budou muset dodržovat dvoumetrové rozestupy, zakryté nosy a ústa budou muset mít i na atrakcích.

„Ze zkušenosti víme, že když přijde sto lidí, přímo na atrakci jde 40 z nich, maximálně padesát. Proto to máme vymyšlené tak, že ti, kteří si chtějí užít zábavu na atrakci, budou pokračovat do její vnitřní zóny. Lidé, kteří se jen dívají nebo čekají na blízké či kamarády, zůstanou ve vnější zóně, aby nedocházelo ke kumulování lidí v jednom místě. Důležité je, aby lidé všude dodržovali nezbytné rozestupy,“ poznamenal Lagron.

Organizátoři počítají i se stánky s cukrovinkami, se zmrzlinou, cukrovou vatou nebo občerstvením, které k lunaparkům patří od nepaměti. Pro provozovatele lunaparků a atrakcí je to první akce po osmi měsících. 

V loňském roce skupina objíždějící běžně od března zejména západ Čech začínala svoji výrazně zkrácenou štaci v červenci v Dobřanech, a sezona jim předčasně skončila přibližně v polovině září po pouti ve Starém Plzenci.

Obvykle pro tuhle partu provozovatelů autodromů, kolotočů, labutí, twisteru a dalších zařízení pro lidovou zábavu ze západu Čech bývala první poutí v regionu ta březnová v Úhercích na Plzeňsku.

Autor: