iDNES.cz

Žena, která přišla v posilovně o část prstu, má nárok na odškodnění

  14:18
Plzeňský okresní soud uznal za oprávněnou žalobu sportovkyně, která chce po majiteli fitness centra v Plzni přes 300 tisíc korun jako bolestné a za snížení společenského uplatnění. Hráčce házené rozdrtil posilovací stroj malík na ruce. O výši odškodnění se bude teprve rozhodovat.

ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Rozsudek Okresního soudu Plzeň-město není pravomocný. Fitness centrum musí třiatřicetiletou bývalou hráčku 1. ligy národní házené odškodnit. Žena požaduje přes 325 tisíc korun.

Kolik nakonec sportovkyně dostane, bude soud teprve řešit, informoval server Novinky.cz.

Žena se zranila na zařízení označovaném jako unožovací stroj v červnu 2017. Ten slouží pro posilování dolních končetin.

Podle spisu se ženě při cvičení dostal malík pravé ruky mezi dvě části stroje a došlo k amputaci jeho posledního článku a dále prst utrpěl tříštivou zlomeninu hlavičky středního článku. Lékaři museli jeho část amputovat.

„Při cvičení na unožovacím stroji došlo k sesmeknutí nohy žalobkyně z hybné části stroje a následnému prudkému nárazu ramene stroje do malíku pravé ruky za současného stisknutí proti madlu unožovacího stroje,“ stojí ve spisu.

Lékaři zraněné ženě doporučili buď dokončit amputaci malíku, nebo se pokusit o jeho záchranu s nejistým výsledkem. Ona se rozhodla pro druhou variantu, nicméně lékaři jí nakonec malík ve středním článku museli amputovat.

Posilovací stroj se skládá ze dvou systémů závaží. Jedním systémem byla nastavovaná zátěž v kg, která vyvíjela protiklad proti házenkářce. Druhý systém spočívá v hybné části - rameni, kterým byl vykonáván pohyb dolní končetinou. V horní části stroje je pak madlo ve tvaru U, kterého se žena držela.

Na něm nebylo vyznačeno konkrétní místo, kde se má držet, a konstrukčně to bylo možné po celém jeho obvodu.

Spor o to, kde se stroj má správně držet

Žena se držela madla z boku. „Jednak pro lepší rovnováhu a také to bylo nejvíce vyblyštěné od častého používání,“ vysvětlila před soudem.

Právní zástupkyně firmy ale vinu odmítá. „Ačkoliv nás celá ta nešťastná událost mrzí, jsme přesvědčení, že k ní došlo pouze a výlučně v důsledku nesprávného užití stroje. Co se týká samotného vzniku zranění, tak podle nás žalobkyně nedržela madlo tam, kde se má, a proto k němu došlo,“ prohlásila právnička.

Házenkářka nebyla v posilovně poprvé a stroj v osudný den používala stejným způsobem jako v předešlé dny.

„Nikdy mi nikdo nevysvětlil, jak se má stroj používat a ani samotný stroj nebyl opatřen návodem nebo upozorněním na možná nebezpečí při jeho používání,“ uvedla sportovkyně do spisu.

Žena požaduje po majiteli fitness centra téměř 325 tisíc korun. Podle žalobkyně je nutné zohlednit nejen její věk, ale i to, že před úrazem vykonávala kancelářskou práci, při které byla zvyklá psát všemi deseti prsty. Je pravák a úraz jí značně omezuje v pracovních činnostech.

Dále byla registrovanou hráčkou, tedy sportovcem na úrovni profesionála a po úrazu musela sportu na čas zanechat.

„Nelze opomenout, že pahýl malíku způsobuje žalobkyni i psychické problémy při běžném denním styku, jako je podání ruky. Za tuto deformaci se stydí,“ stojí v žalobě.

zpět na článek