iDNES.cz

Chytrá kamera rozpozná odloženou tašku i rvačku, v Plzni sleduje pomník

  14:48
Pomník Díky, Ameriko! v Plzni hlídá kamera, která sama upozorní obsluhu, když se ve sledovaném prostoru někdo chová neobvykle. Systém dokáže rozpoznat například nežádoucí pohyb lidí, potyčku nebo odložený předmět. Radní chtějí podobně zajistit i další místa ve městě.

Město se rozhodlo památník Díky, Ameriko! hlídat tímto způsobem kvůli velkému počtu lidí, kteří se na frekventovaném místě pohybují, i kvůli předchozím případům jeho poškozování a znečišťování.

„Prostranství kolem Díky, Ameriko! patří k nejexponovanějším místům v Plzni. V noci se tam často srocují mladí lidé z okolních barů, přes den pak kolem posedávají skupiny bezdomovců. Přestože jsme zajistili zvýšený dohled, který vykonávají hlídky městské a státní policie, máme zde stále velké množství případů znečištění a vandalismu, proto takto reagujeme,“ uvedl plzeňský radní pro oblast bezpečnosti Martin Zrzavecký.

Město má zájem na tom, aby se kamery objevovaly zejména v lokalitách, kde jsou problémy s dopravou i pácháním trestné činnosti. „Dokázal bych si kameru představit v prostorách hlavního vlakového nádraží, zájem o ni projevila i fakultní nemocnice,“ vyjmenoval Zrzavecký.  

„Kamery nejsou pro sledování občanů, je to jeden z nástrojů, jak občany chránit. Ať už předcházením protiprávního jednání, nebo když k němu dojde, tak k dokumentaci,“ řekl šéf plzeňské police Michal Krejbich.

Kamera v rozlišení 4K památník sleduje nepřetržitě. Podle radního pro Smart Cities Vlastimila Goly se k přenosu signálu kvůli co nejvyššímu zabezpečení používají optické sítě.

„Obsluha kamerového systému má před sebou speciální monitor, kde se zobrazují poplachy jen z této kamery. V kameře se dají definovat činnosti, které mají alarm spustit. Je to například odložení předmětu u pomníku - třeba tašky, velké množství lidí nebo potyčka. Videoanalýza je sama schopna rozpoznat napadení. Kritérií pro vyvolání poplachu se dá specifikovat celá řada,“ upřesnil Gola.

Informace o problémech ve sledovaném prostoru může pracovník monitorovacího centra okamžitě předávat hlídkám policie nebo strážníkům.

Po Plzni je umístěno 176 kamer, řada z nich se otáčí

Vedoucí magistrátního odboru bezpečnosti a prevence Aleš Průša přidal konkrétní případ, kdy chytrá kamera pomohla. 

„Strážníkům se díky kamerovému systému podařilo zadržet ženu, která přímo na památník močila. Hlídka ženu zastihla ještě u pomníku a pro opilost a agresivitu byla převezena na záchytnou stanici. I proto, že je památník evidován jako válečný hrob, snaží se město všemi dostupnými prostředky zajistit vhodné chování občanů na tomto místě,“ řekl Průša.

Město má do svého systému zapojeno 176 kamer. Řada z nich se průběžně otáčí, takže nesleduje jedno místo nepřetržitě. V minulosti tak nebylo výjimkou, že kamerový systém zaznamenal jen část protiprávního jednání, protože kamera se podle naprogramovaného schématu po stanovené době otočila.

Chytrá kamera má pevné nastavení. Další chytré kamery město testuje na parkovišti odtažených vraků z ulic města.

Jan Čáka z dodavatelské firmy uvedl, že kamera má detekční systém zabudovaný v sobě, vyhodnocení tak neprobíhá na žádném vzdáleném pracovišti.

Chytrá kamera přišla na 70 tisíc, 170 tisíc stály úpravy programů

„Data míří do úložiště, dá se s nimi dále pracovat. Využití je tak v živém přenosu, i zpětně ze záznamu. Pokud by sledovala ulici, zaznamená třeba auta jedoucí úsekem v protisměru, intenzitu dopravy, počty zaparkovaných aut,“ naznačil Čáka některé ze 14 úloh, které může kamera zvládat.

Podle Josefa Brůhy ze Správy veřejného statku města Plzně je pořizovací cena běžně používaných kamer v rozlišení FullHD mezi 15 až 30 tisíci korunami za kus. Tahle první s automatickou analýzou dění a s ještě detailnějším rozlišením 4K přišla na 70 tisíc, dalších 170 tisíc stály úpravy programů a sledovacího monitoru.

„Mnohdy mnohem dražší, než samotná kamera, je vybudování kvalitního připojení. Pokud se musí pokládat optický kabel stovky metrů, náklady na pořízení kamerového místa pak mohou přesáhnout i milion korun,“ podotkl Brůha.

Autor:
zpět na článek