Plzeňská firma z Borských polí láká zaměstnance, na pohovor je vozí taxi

  9:34
Plzeňský výrobce klimatizačních jednotek Daikin se přiklonil k netradiční metodě lákání zájemců o práci. Firma sídlící v industriální zóně Borská pole vozí na pracovní pohovor uchazeče taxíkem. Tímto způsobem se společnost rozhodla řešit krizi na pracovním trhu.

ilustrační snímek | foto: Celní úřad pro Královéhradecký kraj

Firmě Daikin Industries Czech Republic se dlouhodobě nedaří sehnat kvalitní zaměstnance. Personální oddělení společnosti se proto rozhodlo spustit motivační kampaň. 

Na pohovor je zdarma přiveze taxík a odvezou si tři lahve piva z lokálního minipivovaru.

„V případě, že u pohovoru uspějí a projdou zkušebním obdobím, získají náborový bonus podle pozice až 50 tisíc korun a možnost vyhrát jednu ze značkových čističek vzduchu,“ uvedl Tomáš Matoušek, který má ve firmě na starosti nábor zaměstnanců. 

Až 50 procent uchazečů k pohovoru nedorazí

A proč taxík? Z interních statistik společnosti totiž vyplývá, že až 50 procent uchazečů pozvaných k pracovnímu pohovoru nakonec nedorazí.

„Uvažovali jsme, jak uchazeče pozitivně motivovat. Bohužel nezřídka se nám stává, že se kandidáti na pohovor bez předchozího oznámení nedostaví nebo zjistíme, že zapomněli nebo to z nějakého důvodu nestihli,“ popsal Matoušek.

Společnost Daikin proto navázala spolupráci s plzeňskou taxislužbou, která uchazeče odveze a přiveze zpět až ke dveřím jejich domu.

Personální nouze může souviset s čísly nezaměstnanosti v regionu. Ta se v Plzeňském kraji totiž v květnu snížila z dubnových 3,3 na 3,1 procenta. Bez práce bylo 12 788 lidí, o 575 méně než před měsícem a o 354 méně než před rokem.

„Nejvyšší podíl nezaměstnaných v kraji, aktuálně 3,6 procenta, je na Domažlicku,“ řekl ČTK Tomáš Moravec z krajské pobočky úřadu práce v Plzni. Loni v květnu byl podíl nezaměstnaných o 0,1 procentního bodu vyšší. 

Nabídka volných pracovních míst v regionu se po půlročním růstu snížila, aktuálně jich je téměř 31 700. V červnu by měla nezaměstnanost stagnovat nebo znovu mírně klesnout.

Region je s podílem nezaměstnaných šestý mezi 14 kraji. Hodnotu pouze o setiny nižší má Zlínský kraj. Nejlépe je na tom Pardubický kraj (2,6 %).