iDNES.cz

Plácnutí bez rozmyslu, hodnotí svědkyně nenávistný komentář o běžencích

  15:52
Výslechem svědků pokračovalo v Plzni u okresního soudu projednávání případu nenávistného komentáře, který se objevil pod zprávou o běžencích zadržených na dálnici D5. Šestadvacetileté ženě hrozí až tři roky vězení.

Lucii I. hrozí za podněcování k nenávisti vůči skupině osob až tři roky vězení. (11. 10. 2019) | foto: Petr Ježek, MF DNES

Mezi komentáři pod obrázky autobusů s migranty, které policisté našli v únoru 2018 schované ve dvou kamionech na dálnici D5 u Plzně, se na sociální síti objevily i tyto dvě krátké věty: „A my na ně budeme platit...proč ty autobusy radši nezapálili...“ 

Policisté za tato slova obvinili šestadvacetiletou Lucii I. z Plzně, jejím případem se zabývá Okresní soud Plzeň-město. V případě uznání viny ženě za podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování práv a svobod hrozí až tři roky vězení.

Obžalovaná se k soudu z důvodu nemoci nedostavila. Soudce vyslýchal některé ze svědků, kteří v diskusi odpovídali na komentář označovaný jako nenávistný.

„Myslím, že ta osoba reagovala i na komentáře dalších lidí, byly i takové arogantní. Asi jsem si rozklikla její profil, měla na fotce děti, připadala mi jako mladší paní. Myslím, že to bylo spíš takové plácnutí bez rozmyslu,“ uvedla  před soudem svědkyně Andrea C.

Dodala, že na původní vyjádření obžalované tam bylo hodně reakcí, ale po měsíci už bylo vše smazané.

Na slova, která zaměstnávají soudce, reagoval i další pisatel, Ondřej P. „Četl jsem komentář, že měli autobusy zapálit. Reagoval jsem, jestli si paní přijde normální, když tam byly i děti. Psal jsem, že mně to normální nepřijde,“ řekl u soudu Ondřej P. 

„Bylo mi odpovězeno něco v tom smyslu, jestli si přeji, aby moje děti vyrůstaly s takovými. Odpovídal jsem, ať jsou moje děti radši s takovými, než aby vyrůstaly s těmi, které vychovává ona. Reagoval jsem asi dvakrát nebo třikrát, pak jsem to ukončil, bylo to bezvýznamné,“ uvedl muž s tím, že si i rozklikl profil osoby, se kterou polemizoval.

Loni na podzim, kdy se případ začal u soudu projednávat, žena odmítla  vypovídat. Uvedla jen, že není autorkou vyjádření, za které je před soudem. „Nevím, kdo to psal. Do mého facebookového profilu se mohl přihlásit kdokoli, heslo znalo více lidí,“ prohlásila loni v říjnu. 

Zpětně se nedá zjistit, kdo a kdy příspěvek z Facebooku smazal

Na ženu podal trestní oznámení právník Organizace pro pomoc uprchlíkům z Brna. Když oznámení začala policie prověřovat, příspěvky na Facebooku už nebyly. A zpětně se nedá zjistit, kdo a kdy je smazal.

Plzeňští soudci se kauzou zabývali už předloni. Tehdy dospěli k závěru, že se žena komentářem dopustila maximálně přestupku. Vysvětlili, že nebyla dosud trestaná a není ve spojení s extremistickým prostředím. 

Proti verdiktu se odvolal státní zástupce, ale Krajský soud v Plzni dal znovu zapravdu okresnímu soudu. Věcí se tedy zabývala přestupková komise Městského obvodu Plzeň 3, která udělila pisatelce pokutu proti veřejnému pořádku 500 korun.

Státní zástupce ale podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Tam byl úspěšný a spis se znovu vrátil k projednání do Plzně. Soud bude v řešení případu pokračovat na jaře.

Policisté zastavili dva kamiony s pětatřiceti nelegálními migranty 16. února 2018 na dálnici D5 u Plzně. Kamiony směřovaly do Německa a běženci se ukrývali v nákladovém prostoru mezi zbožím. Po zadržení je policisté odváželi v autobusech.

Na D5 zadrželi policisté kamion s migranty (16. 2. 2018)

16. února 2018

Nevím, kdo to psal, tvrdí souzená žena (11. 10. 2019)

11. října 2019

Autoři: ,
zpět na článek